Alexandr Mitrofanov: Putin má pravdu, Rusko je zvláštní a výbojná civilizace

8. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mučení v ruských věznicích

Moje kniha o Rusku Mrazík s pendrekem v ruce vyšla v nakladatelství Prostor před čtrnácti dny a její čtenáři nejčastěji kladou stejnou otázku: Opravdu je situace v ruské společnosti tak beznadějná? Odpovídám, že mi nejnovější vývoj dává za pravdu. Ostatně sám Vladimir Putin v září 2019 řekl: „Rusko není jen země, je to zvláštní civilizace“.

Ruská realita vždy přinášela dost důkazů, že je v mnohém zcela jiná než skutečnost na západ, východ či jih od ruských hranic.

Čtěte také

První čtenáři mé knihy nechtěli věřit, že v současném Rusku jsou běžná mučení každého, kdo se znelíbí režimu nebo tupým sadistům v uniformě. A ejhle, neuplynulo ani deset dnů a čerstvé zprávy z Ruska tyto pochybnosti vyvrátily.

Záběry zachycující bití, znásilňování i další formy mučení lidí zadržovaných v několika věznicích v Rusku zveřejnila nezávislá organizace Gulagu.net, která obdržela více než tisícovku podobných záběrů od tajného informátora.

Poznávací znamení ruské civilizace

Reakce ruských slouhů v Česku, že jde o falza, zvrátilo rozhodnutí Vyšetřovacího výboru Ruské federace zahájit šetření, čímž tato státní instituce uznala věrohodnost materiálů. Proč nikomu v Rusku nepřijdou zvěrstva sadistů v uniformách nenormální? V knize to rozebírám podrobně. Jen stručně: protože je to v povaze ruského státu od carů až k Putinovi.

Čtěte také

Covidová pandemie v Rusku je teď na vrcholu. Vicepremiérka Taťána Golikovová prohlásila, že pro zlepšení situace bude ke každé nemocnici přidělen pop a bude v ní postaven pravoslavný chrám. Jednou z nových poslankyň Státní dumy po takzvaných volbách v září se stala Žanna Rjabcevová z Jekatěrinburgu. Proslula návrhem, že vedle tohoto města má být postaven největší pravoslavný chrám na světě, do kterého by se mělo vejít 37 tisíc lidí.

„Až začne válka, Rusko vydrží. Protože tady, na Urale, se zastaví pohyb Číňanů. Nedostanou se dál než na Ural, protože tady budou pokřtěni. Stane se to v největším na světě pravoslavném chrámu,“ řekla Rjabcevová. Teď bude schvalovat ruské zákony.

Režimu v minulých dnech začali docházet odpůrci, takže sáhl i do vlastních řad. Byl zatčen a obviněn z vlastizrady s horní hranicí trestu dvaceti let Ilja Sačkov. Zakladatel a šéf společnosti Group-IB, která spolupracovala v oblasti počítačové bezpečnosti jak s Microsoftem, tak s ruskými tajnými službami, dokonce prováděl svou firmou Putina a je s ním vyfocen. Vyšetřování je sice označeno jako přísně tajné, ale v ruské IT komunitě spekulují, že tajní podezřívají Sačkova ze spolupráce se Západem.

Alexandr Mitrofanov

Často cituji publicistu Alexandra Něvzorova, protože je to jediný autor, který stále žije v Rusku a přitom se ve svých vyjádřeních neomezuje. Něvzorov v hodnocení současné situace uvedl: „Je zjevné, že o nic jiného než o přípravu na velkou válku v Rusku dnes nejde.“

To je další poznávací znamení zvláštní ruské civilizace. Je a vždy byla výbojná.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio