Alexandr Mitrofanov: Někteří ústavní činitelé inklinují k Rusku. Jaké je?

1. prosinec 2017

Kandidát na Hrad Jiří Drahoš po dnešním setkání s končícím premiérem Bohuslavem Sobotkou řekl, že je přesvědčen, že demokratičnost prezidentských voleb může být výrazně ovlivněna zahraničními vlivovými skupinami.

K tomu dodal: „I v případě našich parlamentních voleb docházelo k ovlivňování veřejnosti ze strany médií a serverů, které jsou propojeny s ruskou tajnou službou. Nemám o tom pochyb.“

Není to nové zjištění. Stejně jako není v českém veřejném prostoru novinkou činnost lidí, kteří jsou nakloněni Kremlu. S výjimkou prezidenta Miloše Zemana však doposud nešlo o vysoké ústavní činitele. Po sněmovních volbách se situace mění.

Nový předseda bezpečnostního výboru Sněmovny Radek Koten z SPD neposkytl poslancům Janu Bartoškovi z KDU-ČSL a Petru Gazdíkovi ze STAN odpověď na otázku, zda je podle něj Rusko náš opravdový přítel. Předpokládaný nový ministr zemědělství Jiří Milek veřejně zastával názor, že Majdan na Ukrajině byl puč a anarchie a že partnerem České republiky na východě má být Rusko.

Někteří noví ústavní činitelé ke Kremlu zjevně inklinují. Je to jejich právo. Jaká je zrovna teď země, na niž jsou upřeny jejich zraky? Něco o tom ví předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel.

Petr Pavel

ČR není reprezentována pouze prezidentem

Nedávno řekl pro Aktualne.cz: „Máme trochu tendenci nevidět fakta, nevidět, jak se Rusko na mezinárodní scéně chová, jaké má strategie, co říkají jeho politici. Tuto hrozbu máme tendenci podceňovat a Rusko bude všemi nástroji, viditelnými i pod povrchem, pracovat na tom, aby se tento náš dojem posunoval.“

Generál Pavel dodal, že se počet ruských kybernetických útoků zvyšuje rok od roku. Stejně tak roste počet dalších ruských akcí, jako je ovlivňování voleb a dalších demokratických procesů v členských zemích NATO. Dále to je financování institucí, které jsou většinou jen zástěrkou pro prosazování ruských zájmů ve státech NATO, jako jsou různé organizace typu „přátelé Ruska“.

Agentura Levada Centr je jediným ruským sociologickým pracovištěm, které se stále drží západních standardů. Její ředitel Lev Gudkov mluvil nedávno o plánech současné ruské moci vůči demokratickým zemím. „Vývoj událostí v Rusku je skutečným nebezpečím pro evropské společenství,“ uvedl Gudkov. „Mám pocit, že Západu schází schopnost střízlivé analýzy, morální jasnosti v této věci.“

Když Gudkova požádali, aby se pokusil o diagnózu současného Ruska, řekl: „Je to toxický stát, nebezpečný stát, který zachovává svou legitimitu prostřednictvím provokování konfliktů, prostřednictvím vyhrožování válkou, prostřednictvím vyhrožování konfrontací.“

Miloš Zeman

Generál Pavel na přímou otázku, zda měl na mysli jako „přítele Ruska“ Miloše Zemana, odpověděl, že Zemanovy proruské postoje jsou v NATO známy a všichni představitelé Aliance jsou si jich vědomi. „Ale také vnímají to, že Česká republika není reprezentována pouze prezidentem Zemanem,“ dodal Pavel. Počet proruských ústavních činitelů pod kuratelou vítěze voleb ANO se ovšem zvyšuje.

Autor je komentátorem deníku Právo

autoři: ami , Alexandr Mitrofanov
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.