Alexandr Mitrofanov: Na Potěmkinovy vesnice v Rusku navazují Potěmkinovy volby

10. září 2021

Volební klipy povolených stran a hnutí na ruském federálním televizním kanálu Pěrvyj jsem zvlášť nevyhledával. Jen mě zajímalo pokračování seriálu Šifra, z něhož jsem viděl dvě řady a byl zvědav na třetí. Ale klipy byly vysílány spolu s reklamou uprostřed seriálu, takže utéct jim nešlo.

Volby do Státní dumy a dalších orgánů skončí v Ruské federaci 19. září. Začnou již 17. září v souladu s novým ustanovením o třídenním volebním procesu. Kritici poznamenávají, že státní moc bude tak mít ulehčenou manipulaci s hlasovacími lístky.

Čtěte také

Kdyby člověk pouze sledoval volební klipy a nevěděl o situaci v Rusku před těmito volbami nic bližšího, řekl by si snad jen to, že jsou tyto agitky nabubřelé a některé doslova bizarní.

Lahůdkou je vstup kandidáta strany Občanská platforma, který přijde na jakousi střelnici, kde neidentifikovaní střelci nejsou s to trefit klasickou postavu amerického strýčka Sama. Kandidát si vytáhne obyčejný prak, pochlubí se, že si ho vyrobil sám, a proděraví Amíkovi čelo přesně nad kořenem nosu. To má být argument, proč volit tuto stranu.

Jinak vrchní komunista Gennadij Zjuganov tam prohlašuje, že nevzdělaný člověk je v současném světě ztracen, vrchní nacionalista Vladimir Žirinovskij slibuje nápravu sociálních problémů, hybridní kremelsko-nacionalistická partaj Spravedlivé Rusko – Za pravdu chce, aby se matka stala profesí a tak dále. Je to tradiční a dost nudné.

Voliči budou úspěšně zmateni

Jenže za touto fasádou se skrývá fakt, že Kreml nepustil k volbám politické subjekty a kandidáty, které pokládá za sebeméně neloajální vůči Vladimiru Putinovi.

Čtěte také

Strany jednoduše nedostaly registraci vnitra a ti jednotlivci, kterým smíšený volební systém umožňuje účast, ale nebyli shledáni jako poslušní, uviděli jen dveře volebních komisí, které se před nimi zavřely. Ze 174 kandidátů tohoto typu pustil Kreml k volbám jen 11 nejvíce prověřených.

V Petrohradu se ale stala neobvyklá věc: možnost obhájit svůj mandát dostal jeden ze známých opozičních členů městského zákonodárného sboru, liberál Boris Višněvskij. A co následovalo? Volební komise zveřejnila plakáty s fotografiemi kandidátů. Boris Lazarevič Višněvskij, což je zmíněný liberál, je úplně vpravo. Vedle něj jsou dva konkurenti: Boris Gennadijevič Višněvskij a Boris Ivanovič Višněvskij.

Vypadají tak, aby byli podobní Borisi L. Višněvskému. Přitom se ještě nedávno oba tito pánové jmenovali jinak a měli jiné vzezření.

Alexandr Mitrofanov

Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová se rozčílila: „Podle mě je to prostě hanba a ohavnost… Je to prostě výsměch voličům.“ A co udělala? „Bohužel je zákon velmi liberální vůči takovým projevům.“ Takže nic.

Voliči budou úspěšně zmateni tímto cirkusovým představením a Rusko 19. září zdárně naváže na Potěmkinovy vesnice Potěmkinovými volbami.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.