Alexandr Mitrofanov: Dva ruští politologové zveřejnili znepokojující prognózu nejbližšího vývoje v Evropě
Ve stále ještě svobodné části ruského internetu běží vážné a často neortodoxní debaty.
Velký a kontroverzní ohlas vyvolala nedávná beseda na YouTube kanálu opozičního advokáta Marka Fejgina se známými, rovněž opozičními politology Andrejem Piontkovským a Valerijem Solovějem. Názory a hypotézy, které v besedě zazněly, totiž dokážou zvednout ze židle každého. I v Česku.
Čtěte také
Andrej Piontkovskij (*1940) je původním povoláním matematik, autor více než 100 statí a několika monografií. Od roku 1998 působí především jako politický aktivista, politolog a publicista. Vůči Putinovu režimu byl a zůstává v tak ostré opozici, že musel v roce 2016 emigrovat do USA poté, co mu hrozilo zatčení.
Valerij Solověj (*1960) se dostal do centra pozornosti ruské veřejnosti, která se zajímá o politiku, v několika posledních letech. Je mimořádně aktivní jako lektor a publicista, ve svých vystoupeních sděluje informace, které podle svých slov opírá o kremelské insiderské zdroje. Poté co začal otevřeně a opakovaně mluvit o brzkém konci putinovského režimu, byl vypuzen z proslulé moskevské vysoké školy MGIMO, kde působil jako profesor.
Když se sešli v pondělí, Solověj řekl, že v Kremlu mají dva zahraničněpolitické plány na nejbližší měsíce. První je takzvaný malý plán. Cílem je rekonstrukce svazového státu, do kterého Rusko připojí Bělorusko a Ukrajinu. Cílem takzvaného velkého plánu je nové rozdělení Evropy – podle Putinova návrhu ho provede na zvláštní konferenci, kterou už oznámil, pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN: Rusko, USA, Velká Británie, Francie a Čína.
Putin „čelí nelítostné výzvě osudu“
Solověj tvrdí, že podle jeho ověřených kremelských zdrojů existuje snaha ruských špiček celý tento proces ukončit před vojenskou přehlídkou v Moskvě 9. května, kdy lídři západních zemí mají sehrát úlohu vazalů velkého triumfátora Vladimira Putina.
Čtěte také
Piontkovskij potvrdil existenci tohoto plánu, nesouhlasil ale s tím, že se to takto stihne, protože se podle něj nepodaří do té doby definitivně zlomit Ukrajinu a Bělorusko. Dodal, že se Putin chce pomstít Západu za porážku ve studené válce a vyřadit NATO ze hry.
Má to být provedeno prostřednictvím hybridní operace proti pobaltským zemím, v Kremlu se počítá přitom s tím, že Donald Trump, u kterého předpokládají opovržení povinnostmi USA v NATO, zablokuje účinnost článku 5, podle kterého se musí aliance vojensky postavit za napadeného člena. Evropa podle Solověje bez USA vojensky neznamená nic a navíc ztratila vůli k odporu proti hrubé síle ruských zbraní a hybridních útoků.
Následkem celé operace má být rozpad NATO a ruská dominance v té části Evropy, kterou kdysi kontroloval Sovětský svaz.
Oba politologové zároveň vyjádřili pochybnosti, jestli se Kremlu podaří tento plán uskutečnit. Solověj přitom pevně trvá na svých informacích, že Putin „čelí nelítostné výzvě osudu“ a že v roce 2022 současný prezident již v politice nebude.
V každém případě je dobré tyto hypotézy znát.
Autor je komentátor Práva
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.