Alexandr Mitrofanov: Další parník filozofů zatím z Ruska nevyplul, ale hon na filozofy začal

19. leden 2024

Nejdříve trochu historie: Parník filozofů je souhrnný název nejméně pěti lodí použitých k deportaci 81 opozičních představitelů inteligence, mimo jiné filozofů, vyhnaných ze sovětského Ruska z iniciativy V. I. Lenina v letech 1922 až 1923.

Proč jsem připomněl tuto historickou událost? V současném Rusku totiž začal hon na filozofy, ale ne na všechny.

Čtěte také

Typ, který známe i od nás, tedy filozof, který dokáže hlubokomyslně doložit, proč ten či onen politik je požehnáním pro národ a společnost, bude dál užívat svých státních poct.

Dokonce to bude mít snazší. Nemusí začít opěvováním Václava Klause a skončit apologií Miloše Zemana. V Rusku se smí velebit jen Vladimir Putin.

Zato nezávislé mozky to začínají mít nahnuté. Jako první vystartovala do boje vdova známého sovětského filozofa Alexandra Zinovjeva Olga. Zinovjev byl v začátcích své kariéry zuřivým kritikem SSSR a Stalina, skončil jako zuřivý obhájce SSSR a Stalinův obdivovatel. Jeho vdova vzkřísila rétoriku stalinských čistek, když na tiskové konferenci vystoupila v žánru veřejného udání.

Revize státních úkolů?

Vyzvala Vladimira Putina, aby se podíval na zoubek Ústavu filozofie Ruské akademie věd, který je podle ní „posledním útočištěm darebáků, zrádců, cizích agentů, přeběhlíků, rusofobů a extremistů“.

Putin má podle ní zařídit prověrku pracovníků ústavu na detektoru lži, jestli jsou naladěni na ruskou vlnu, a provést celkovou denacifikaci.

Čtěte také

Nebyl to sólový výstup filozofovy vdovy. Následně byl TASS zplnomocněn prohlásit, že ruští filozofové chystají zásadní změny.

„Ruští vědci v oblasti filozofie navrhli řadu opatření zaměřených na ozdravení své vědecké sféry, která podle nich do značné míry podlehla vlivu Západu a jeho ideologie,“ oznámil TASS.

Profesor moskevské Vysoké školy ekonomické a člen prezidentské Rady pro rozvoj občanské společnosti a lidská práva Leonid Poljakov vyzval k vytvoření nového učiva: „Kurs Ruská filozofie vystřídá současnou všeobecnou filozofickou výuku, která se formuje každý pes jiná ves v závislosti na tom, kdo ji přednáší, a nemá zpravidla žádný světonázorový význam.“

Profesor oddělení humanitních věd vládní Finanční univerzity Dmitrij Vinnik vyzval k překonání „rysů ruské filozofie, které jsou poplatné cizině“. Je to podle něj „kolektivní přesvědčení, že filozof musí být vždy proti státu a že filozof má povinnost být pacifista, pak otevřený kosmopolitismus a intelektuální snobismus“.

Alexandr Mitrofanov

„Musí být provedena revize státních úkolů a učiva ohledně shody s hodnotami naší společnosti a zájmy našeho státu. Všechny genderové, feministické, postmodernistické a pacifistické kursy a témata musí být jednoduše zrušeny,“ uvedl Vinnik.

Podle něj je také třeba zrušit „kursy takzvaného kritického myšlení a fact-checkingu“. Proč? „Ve skutečnosti jsou to kursy aplikované rusofobie.“

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio