Alexander Tolčinský: Ukrajinská vládní strana Vlast si připomíná 15 let od založení
9. července roku 1999 bylo na Ukrajině založeno nové politické uskupení. Dalo si název Vlast. Osobou číslo jedna byla od počátku Julia Tymošenková.
Jak připomíná dnešní ukrajinský tisk, ze skupiny entuziastů, kteří si snad skutečně přáli reformovat Ukrajinu, se po skromných začátcích stalo v tuto chvíli nejsilnější uskupení v zemi.
Tedy bereme Ukrajinu po únorovém diskutabilním svržení prezidenta Viktora Janukovyče a jeho útěku do Ruska. S ním se totiž vlastně rozpadla do té doby nejsilnější Strana regionů. V zemi teď vládne provizorní vláda a parlament. Jak je to s Vlastí doopravdy ukáží až na podzim plánované parlamentní volby.
Kromě Julie Tymošemkové jsou členy strany jak ministerský předseda Arsenij Jaceňjuk, tak i předseda parlamentu, který donedávna vykonával funkci prezidenta, Oleksandr Turčynov. Ti stále Julii Tymošenkovou podporují. Ta se ale i po porážce v prezidentských volbách, kterou utrpěla od Petra Porošenka, může teoreticky vrátit k moci.
Současný prezident má podle ústavy jen omezené pravomoci, i když je jako vrchní velitel ozbrojených sil v dobách momentálně úspěšných bojů s proruskými separatisty na východě země nejviditelnějším politikem. Ale Julia Tymošenková by se v případě, že by se jí po parlamentních volbách podařilo získat dostatek hlasů a spojenců, mohla znovu dostat do funkce premiérky. Tedy podle ústavy teoreticky nejvlivnější osoby na Ukrajině. Je to ale reálné?
Připomeňme, že Julia Tymošenková byla jednou z hlavních aktérek Oranžové revoluce v roce 2004, kdy se jednoznačně postavila na stranu prezidenta Viktora Juščenka. I díky ní se dostal k moci poté, co úřady uznaly, že jeho sok Viktor Janukovyč, volby zfalšoval. Ten Julii Tymošenkové její tehdejší rozhodnutí nikdy nezapomněl.

Když Viktora Juščenka odvál čas, dostal se k moci Viktor Janukovyč. A Juščenkovu premiérku nechal uvěznit a později odsoudit v říjnu 2011 na sedm let za údajné zneužití moci, kterého se měla dopustit při vyjednání nevýhodných podmínek o dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu. Měla tak učinit během své funkce předsedkyně vlády v roce 2009.
Dne 22. února 2014 byla po Janukovyčově svržení propuštěna na svobodu. Jednoznačnou podporu mezi těmi, kdo svrhli Viktora Janukovyče však Tymošenková nemá. Svědčí o tom i skutečnost, že když se večer po svém propuštění objevila mezi demonstranty na Mejdanu, byla jejich částí vypískána.
Strana Vlast nyní zůstává u své proevropské orientace a prý se snaží poučit z chyb, které učinila za posledních 15 let. Otázkou je, zda Ukrajina nepotřebuje zcela novou, minulostí nezatíženou politickou sílu, které by mohli už tolikrát zklamaní obyvatelé Ukrajiny věřit.
Boje na východě země, napětí ve vztahu s Ruskem a značné hospodářské potíže, způsobily současnému vedení země, jehož legitimita není podložena parlamentními volbami značné potíže.
Reformátorské výzvy působí poněkud unaveným dojmem. Třeba se zde ale objeví nějaký nový nečekaný pozitivní impuls. Úkolem číslo jedna zůstává ukončení bojů na východě země a udržení stability. To ostatní je ve srovnání s tím až druhořadé. Otázkou je, nakolik si s tím současní ukrajinští politici dokážou poradit.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.