Aleš Gerloch: Senát hlasoval víc o prezidentovi než o mně

22. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Aleš Gerloch, právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy

Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta Miloše Zemana uškodilo Ústavnímu soudu. O dalším kandidátovi, kterého navrhne, bude přemýšlet. Prezident to řekl při ukončení návštěvy Karlovarského kraje. 

Zeman připomněl, že v minulosti neúspěšně navrhoval na ústavní soudce Miloslava Výborného a Jana Sváčka. Gerlochovu kandidaturu Senát neschválil v tajné volbě. Dostal 19 ze 64 odevzdaných hlasů. Důvodem odmítnutí byly zřejmě pochybnosti senátorů o Gerlochově morální integritě, kterou vyjádřili hlavně zástupci lidovců, Starostů, TOP 09 a uskupení Senátor 21.

Sám Aleš Gerloch nezvolení okomentoval patrně i s ohledem na to, že ho představoval senátorům kancléř Vratislav Mynář, který předtím čelil obviněním ze snah ovlivňovat soudce: Domnívám se, že se více hlasovalo o panu prezidentu republiky a vedoucím jeho kanceláře než o mně.

Výrok týdne analyzují historik a publicista Luděk Navara a právník a publicista Tomáš Němeček.

autoři: Jan Burda , jpr
Spustit audio

Související