Alena Šrámková: První dáma české architektury

Vstupte!
Vstupte!
Prof. Alena Šrámková o své práci a architektuře obecně jen velmi nerada vypráví. Přesto jsou její postřehy velmi zajímavé, a tak si je připomeneme v repríze rozhovoru, kterou uvádíme u příležitosti nedávného udělení Státní ceny za architekturu.

Prof. Alena Šrámková se narodila v roce 1929 v Praze. V letech 1947-1952 studovala na Vysoké škole technické v Bratislavě, později také na Akademii výtvarných umění v Praze. Po roce 1989 byla tři roky předsedkyní Obce architektů.

V roce 1994 jí Obec architektů udělila cenu Osobnost české architektury, byla oceněna Českou komorou architektů a na Pražském hradě také Medailí Za zásluhy za svou celoživotní tvorbu a pedagogickou činnost. Od roku 1991 učí na Fakultě architektury ČVUT a od roku 1992 má vlastní architektonický ateliér Šrámková Architekti. V polovině 90. let byla členkou Pražského grémia pro ochranu a rozvoj kulturního prostoru hlavního města Prahy. Letos převzala z rukou ministra kultury Státní cenu za celoživotní tvorbu.

Prof. Alena Šrámková

MP3: Vstupte! s Alenou Šrámkovou

VIDEO: Vstupte! s Alenou Šrámkovou


Zítra ve Vstupte!

Režisér a dokumentarista Jan Šikl bude hostem Martina Štolla. A ještě téma jejich rozhovoru: estetika rodinného filmu a videa s odkazem na známý televizní cyklus - Soukromé století.