Alej roku 2011

15. prosinec 2011
Natura

Dárek pro kočku. Stromořadí nejsou jen krásná. Alej roku vybrána. Kdo všechno má kurděje.

Aktuálně: Nejzachovalejší stromořadí v Moravském krasu, Novodvorská lipová alej, zvítězila v anketě Alej roku 2011. Ve vynikající kondici je díky pomoci dobrovolníků. Výsledek prvního ročníku soutěžní ankety o víkendu vyhlásili pořadatelé ze sdružení Arnika.

Téma: Význam alejí pro vzhled naší krajiny si často ani neuvědomujeme a bereme je jako samozřejmost. Stěží si ale dokážeme představit, jak razantně se krajina změní, vykácíme-li celou alej. Ta totiž zdaleka nemá jen funkci estetickou.

Chovatelství: 15. prosince už potřetí začíná akce Strom splněných kočičích přání na podporu koček v péči občanských sdružení z celé České republiky. Jejím cílem je pomoci uhradit například výdaje na krmivo, léčbu nebo očkování. Nejde přitom o anonymní hromadění peněz, ale účastník si na webu www.kociciprani.cz vybere konkrétní zvíře, které má u své fotky s příběhem konkrétní požadavek.


Příhody přírody: Vitamín C je důležitý pro růst buněk a regeneraci tkání, účastní se také celé řady životně důležitých biochemických reakcí. Proto ho potřebují všichni obratlovci. Co ale dovoluje některým živočichům evolučně beztrestnou ztrátu genu pro syntézu kyseliny askorbové? Pro vědce je to stále záhada.

Na slyšenou se v premiéře ve čtvrtek od 9 hodin těší Tamara Urválková.

Spustit audio
autor: Tamara Kocourková