Al-Džazíra: Arogance vůči Palestincům se Spojeným státům vymstí

Myslí si to Marván Bišara, zahraničněpolitický komentátor panarabské televizní stanice Al-Džazíra. O plánu prezidenta Donalda Trumpa na mír mezi státem Izrael a Palestinci se podle něj nedá psát s vážnou tváří.

Návrh šéfa Bílého domu je v očích komentátora stvrzení absurdní politiky, kterou stávající americká administrativa ve vztahu k Izraeli a Palestině doposud předvádí. Nazývat tento počin „mírový plán“ je prý naprosto nespravedlivá urážka nechvalně proslulému „mírovému procesu“ a řadě předchozích „mírových plánů“. Všechny zatím selhaly.

Čtěte také

Bišara soudí, že správný název pro Trumpovu inicitativu by byl „útok na mír“. Absurdní divadlo prý připomínají zejména body, které navrhují problém ilegálních izraelských osad vyřešit jejich legalizací, problém ilegální anexe celého Jeruzaléma státem Izrael vyřešit předáním Jeruzaléma do rukou státu Izrael a konečně také návrh vyřešit otázku návratu a odškodnění palestinských uprchlíků tak, že se zabrání jejich návratu.

Trump tak chce jen prohloubit dosavadní politiku státu Izrael vůči Palestincům, kterou Bišara označuje za „násilnou, nehumánní a represivní“. Podkopává rovněž rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 242, podle které se má Izrael stáhnout z okupovaných území do hranic platných v roce 1967.

Arabští diktátoři servilní ke Spojeným státům a naklonění plánu Washingtonu časem padnou. Lid ale přetrvá a nepromine Izraeli a USA jejich aroganci. Výsledkem bude výbuch zuřivého hněvu a násilí. Donald Trump se snaží vypadat jako mesiáš, ale měl by si raději opakovat základní biblickou moudrost: „Pýcha předchází pád,“ uzavírá komentátor.

Spustit audio

Související