Africké migranty zadržují v Libyi otrokáři, muže nutí k těžké práci, ženy sexuálně zneužívají

Stále víc afrických migrantů, kteří směřují přes Libyi do Evropy, se stává oběťmi obchodníků s otroky, varuje nigerijský server Vanguard. Otrokáři je zadržují kvůli výkupnému a nutí k těžké práci a ženy zneužívají jako sexuální otrokyně.

Pracovníci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) mluvili s řadou západoafrických běženců, kteří byli takto vězněni v jiholibyjském městě Sabha, které je centrem pašování lidí. Migranti se tam „prodávají“ za 200 až 500 dolarů. Mnoho z nich pochází z Nigérie, Senegalu a Gambie.

Pašeráci nebo ozbrojené skupiny je zachytí cestou k Středozemnímu moři a odmítají je propustit, dokud od jejich rodin nedostanou výkupné. Nutí je pracovat na stavbách nebo v zemědělství, bijí je a dávají jim málo jídla. Řada zachráněných běženců trpí podvýživou.

S ženami věznitelé zacházejí zvlášť krutě, znásilňují je a nutí k prostituci. Když nějaký migrant nemůže výkupné zaplatit, únosci ho zabijí nebo nechají zemřít hladem. Pohřbívají je do neoznačených hrobů, a jejich rodiny se tak nikdy nemusí dozvědět, co se s nimi stalo.

Běženci představitelům Mezinárodní organizace pro migraci vyprávěli o masových hrobech v poušti. Libye je pro migranty „hlavní brána“ do Evropy. Každý rok v posledních třech letech jich Středozemní moře přeplulo přes 150 tisíc, připomíná nigerijský server Vanguard.

autor: gzb
Spustit audio