Afghánistán po roce vlády Tálibánu: Hluboká humanitární krize a ještě hlubší rozdíly
15. srpna loňského roku bojovníci Tálibánu definitivně vstoupili do vládních budov v Kábulu. Prozápadní prezident Ašraf Ghání opustil zemi, provládní armáda bez boje vyklidila pozice a islamistické hnutí převzalo kontrolu nad drtivou většinou Afghánistánu. Vedení Tálibánu vyhlásilo vznik Islámského emirátu Afghánistán s novým politickým zřízením, které už nebude napodobovat západní demokracii.
Hned po ovládnutí Kábulu Tálibánem začaly ze země utíkat tisíce lidí - západní pracovníci, diplomaté, ale i tisíců Afghánců, kteří pro ně a pro minulou vládu pracovali. Obávali se, že pod vládou Tálibánu přijdou o svá práva, práci nebo dokonce život.
Čtěte také
Zdaleka nejpočetnější skupinou obyvatel, která se nástupu Tálibánu obávala a jejíž práva se postupně omezují, jsou ženy.
Během posledního roku se stále víc stahují z veřejného života - někdy dobrovolně, často nuceně. Asi nejviditelnějším projevem je, že od 7. května musejí na veřejnost vycházet jen se zakrytým celým tělem, včetně obličeje.
O proměnách života v Afghánistánu hovoříme s Břetislavem Turečkem z Metropolitní univerzity, a o problémech žen s koordinátorkou organizace Člověk v Tísni Jitkou Trachtovou, která v zemi nedávno byla. Dalším hostem Zdeňka Nováka je Afghánka Spožmai Hotak, která prakticky celý dospělý život prožila v Afghánistánu pod prozápadní vládou.
Související
-
Adam Černý: Afghánistán se propadá do humanitární krize
Více než polovina ze 40 milionů Afghánců bude v zimě ohrožena hladem. Přitom dokud v zemi byli spojenečtí vojáci, byly zajištěny dodávky potravin polovině obyvatelstva.
-
Afghánistán je snadné dobýt, ale je těžké z něj odejít. Náš odsun vyznívá dobře, míní velvyslanec
„Nikomu se tam nikdy nepodařilo vybudovat silnou centrální autoritu a už vůbec se to nepovedlo někomu, kdo přicházel do Afghánistánu z vnější,“ popisuje Jakub Landovský.
-
Pokud vojáci neopustí Afghánistán včas, následky mohou být krvavé, varuje amerikanista
Špičky nově vyhlášeného Islámského emirátu Afghánistán pohrozily USA a jejich spojencům, že pokud nedodrží dohodu, a vojáci do konce srpna neopustí zemi, přijde odveta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.