Adam Černý: Renziho v Itálii po rychlém startu čekají potíže

22. srpen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 01029584.jpeg

Těsně po květnových volbách do Evropského parlamentu vyhlížel čerstvý italský premiér Matteo Renzi jako stoupající politická hvězda, která dodá potřebnou energii eurozóně otřesené finanční a dluhovou krizí, protože ze silné podpory voličů se dal odvodit příslib, že se v Itálii podaří prosadit léta odkládané politické a ekonomické reformy.

Touto nadějí otřásly letní statistiky, které vyvrátily předpoklad, že se italské hospodářství připojí k těm, kde se daří obnovit růst. Místo toho třetí největší ekonomika Evropy ve druhém čtvrtletí o dvě desetiny klesla, takže se země propadla do recese potřetí v průběhu posledních pěti let.

Nižší výkon ekonomiky znamená i nižší příjmy do státní pokladny, což ohrožuje slib Renziho vlády udržet deficit státního rozpočtu pod úrovní tří procent hrubého národního produktu, jak se k tomu zavázaly všechny země eurozóny. Premiér přesto nepochybuje, že Itálie tříprocentní bariéru neporuší.

Čtěte také

Tento jeho výrok vzbudil mnoho pochybností a hlavně spekulací, že Renzi chce slibovaného cíle dosáhnout tím, že přesvědčí německou kancléřku Merkelovou a Evropskou centrální banku, aby souhlasily se změnou způsobu výpočtu státního deficitu například tak, že by se do něj nezapočítávaly investiční výdaje vlády podporující hospodářský růst.

Odpověď na otázku, jak se Itálie a její mladý premiér vyrovnají se svými závazky, se týká celé eurozóny a potažmo i celé Evropské unie včetně Česka mnohem více, než by se jej mohly dotknout důsledky ekonomických sankcí spojených s konfliktem, který Rusko vyvolalo na Ukrajině.

Euro. Ilustrační foto

I v Německu vědí, že jejich export do Francie a Itálie se nedá s vývozem do Ruska měřit, a proto také vědí, že pokud se nevzchopí třetí největší evropská ekonomika, ožije přízrak návratu bankovní a dluhové krize, který na čas zažehnal šéf Evropské centrální banky Ital Mario Draghi svým výrokem, že k záchraně eurozóny podnikne cokoli, co bude nezbytné.

Premiér Renzi zápasí na dvou frontách. Dohodou o pružném výkladu státního deficitu chce získat prostor pro větší výdaje státu, zároveň se však snaží prosadit slibované reformy. V obou případech to nebude snadné, protože zvláště Německu se myšlenka větší rozpočtové flexibility vůbec nezamlouvá a protože italské odbory, které jinak středolevicovou vládu podporují, už se nechaly slyšet, že se jim nelíbí chystané změny pracovního zákoníku.

autor: Adam Černý
Spustit audio