Adam Černý: Přízrak řeckého dluhu v německé volební kampani

Angela Merkelová v Bundestagu
Angela Merkelová v Bundestagu

Staré úsloví se znovu potvrzuje. Jakmile někdo propadne pocitu, že se vše daří, je nasnadě, že někde za rohem se chystá překvapení. Ještě minulý týden si němečtí komentátoři jeden vedle druhého zoufali, že měsíc před zářijovým termínem voleb do Bundestagu je kampaň k uzoufání poklidná a že ve veřejných debatách není vůbec řeč o eurozóně a o tom, jak jí ještě mohou otřást ti její členové, kteří se ne a ne vypořádat se svými dluhy.

Tento poklid zčistajasna narušil spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble, který v úterý na menším předvolebním shromáždění prohlásil, že Řecko s dosud přislíbenou finanční pomocí nevystačí a že brzo bude potřebovat nový záchranný balíček. Správce německé státní pokladny se svým výrokem dotkl slabého místa své nadřízené, kancléřky Angely Merkelové. Té se až dosud dařilo z předvolebních debat téma eurozóny a další pomoci jejím ohroženým členům vytěsnit. Zkušená politička okamžitě spustila hasicí přístroj a prohlásila, že diskuse o čemkoli takovém může přijít na pořad nejdříve v příštím roce.

Kancléřka tak plašila nežádoucí přízrak zpátky do kouta a zároveň ani případnou další pomoc Řecku jednoznačně nevyloučila. Tuto elegantní kličku pokazil její politický spojenec, Horst Seehofer, který předsedá bavorským křesťanským sociálům a příští měsíc bude v nejbohatší spolkové zemi obhajovat premiérské křeslo. Seehofer, který se nikdy nerozpakoval nabrat si z hrnce populismu, rovnou ve čtvrtek prohlásil, že mluvit o nějaké pomoci předem nemá žádný smysl, a jeho podřízený, bavorský ministr financí přidal, že žádat o další finanční pomoc Řecku by byl úplný omyl.

Opozičním sociálním demokratům, kteří dosud ne a ne najít přitažlivé volební téma, by měla přestřelka uvnitř německé vládní koalice přijít jako na zavolanou. Bývalý kancléř Gerhard Schröder se o to pokusil, když prohlásil, že "důvěru voličů si lze získat ne kličkováním a mlžením, ale jedině pravdou". Špičky SPD se však drží zpátky, protože vědí, že co se týče politiky Německa vůči Řecku, se jejich názory od těch vládních pronikavě nelišily. Kancléřka tak má šanci, aby Schäubleho řecký incident zvládla jako nemilé klopýtnutí na dosud rovné cestě.