Adam Černý: Prezident Hollande nad propastí

30. květen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Francouzský prezident François Hollande

Špatné zprávy málokdy chodívají samy. Francouzský prezident Francois Holande nemohl po jarním výprasku své socialistické strany v obecních volbách čekat, že ve volbách do Evropského parlamentu dopadne lépe.

Přesto výhra populistické pravicové Národní fronty byla až příliš jasná a třetí místo za hlavní vládní strany za tradiční pravicí až příliš pokořující. Vzpurné hlasy mezi poslanci vládní většiny se proto daly čekat.

Co se nedalo čekat, byla reakce voličů na debakl v eurovolbách, kterou již zachytil výsledek čerstvého průzkumu veřejného mínění. Titulky milující zkratku byly nemilosrdné: "Monsieur 3 %", pan tři procenta, je nálepka, která nyní sedí na čele prezidenta, kterého si pouhá tři procenta Francouzů dokážou představit jako kandidáta levice v příštím souboji o Elysejský palác.

Francoise Hollanda v průzkumu jednoznačně porazili všichni ostatní politici levice, kteří mu museli před třemi lety v socialistických primárkách ustoupit. Pokoření bylo o to větší, že čtyři pětiny voličů levice si přejí, aby se v případě, že by se chtěl Francois Hollande ucházet o prezidentskou funkci i za tři roky, konaly opět primárky. Takový výsledek lze přeložit pouze jako vzkaz: Pokud by chtěl prezident v Elysejském paláci zůstat, my mu v tom ve vnitrostranickém hlasování zabráníme.

Čtěte také

Dnešní politická konstelace nevěstí nic dobrého pro stabilitu vlády v Paříži. Prezident je ochromen stejně, jako se to stalo Jacquesovi Chirakovi po prohraném referendu o evropské ústavní smlouvě, po kterém byl ve zbývajících dvou letech svého mandátu jen přežívající figurou.

Francouzskou vládu nečekají snadné časy, protože v citovaném průzkumu veřejného mínění z levicových politiků vyšel nejlépe premiér Manuel Valls, kterého do funkce jmenoval prezident Hollande letos na jaře právě po prohraných obecních volbách.

Napětí mezi hlavou státu a vycházející hvězdou levice je nevyhnutelné a může ochromit fungování vlády. Pokoření a ochromení Francoise Hollanda však není ani zdaleka pouze věcí jeho nebo socialistické strany. Důvodem je chronicky slabá francouzská ekonomika, která ovlivňuje stav celé Evropy.

autor: Adam Černý
Spustit audio