Adam Černý: Italský premiér Enrico Letta posílil pozici své vlády

Designovaný premiér Enrico Letta povede novou pravolevou koalici
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Designovaný premiér Enrico Letta povede novou pravolevou koalici

Nejen v životě, ale dokonce i v politice často platívá, že úspěch někoho bývá nepříjemností pro někoho jiného. V plné míře by se toto pravidlo dalo vztáhnout na krok, k němuž se v Itálii tento týden dhodlala vláda premiéra Enrika Letteho, když se rozhodla zrušit daň na nemovitosti, kterou zavedl Letteho předchůdce Mario Monti a kterou naopak letos v jarní předvolební kampani sliboval zrušit bývalý premiér Silvio Berlusconi.

Staří sedláci by řekli, že co se odněkud vytáhne, musí jinudy vrátit. V italském případě to znamená, že pokud vláda Enrika Letteho jednu daň ruší, musí tušit, že peníze, které by se tady vybraly, budou v rozpočtu scházet.

Navzdory všem evropským debatám o přílišných úsporných opatřeních je zřejmé, že zrovna Itálie není v situaci, kdy by si mohla dovolit koketovat s myšlenkou, že by nemusela brát nijak velký ohled na ona dnes již proslulá maastrichtská kritéria, která mezi jiným stanovují, že schodek státního rozpočtu by neměl překročit úroveň tří procent hrubého národního produktu. Ať si o maastrichtských kritériích myslí kdokoli cokoli, minulá léta předvedla, že vládu, která je vytrvale přehlíží a vytrvale žije nad poměry, dokáží finanční trhy důkladně trestat.

Je zcela jisté, že vláda Enrika Letteho se po zrušení nemovitostní daně bude moci v parlamentu mnohem více spolehnout na podporu jedné ze dvou koaličních stran, berlusconiovce. Nebude to však zadarmo. Cenou za větší politickou stabilitu bude nestabilita státního rozpočtu. Jediným možným řešením tohoto dilematu bude, že valná část právě těch Italů, kterým se uleví, když nebudou muset platit daň z nemovitosti, se časem přesvědčí, že ušetřené peníze zaplatí v nějaké jiné právě vzniklé dani nebo že bude nutno více škrtat ve státním rozpočtu.

Letteho předchůdce Mario Monti považuje zrušení daně z nemovitostí za nebezpečný způsob, jak vládu zachránit. Spoléhat se na takovou záchranu je totiž velice nejisté. Protože cílem Silvia Berlusconiho není záchrana vlády, ale cokoli, co by Il Cavaliereho uchránilo před dalšími tresty, které mu hrozí v případě, že o některé další proti němu vedené žalobě definitivně rozhodne soud.