Adam Černý: Francouzsko-německá shoda jen na povrchu

23. duben 2018

Kdo by si měl rozumět více než Francie a Německo, když směr a tempo evropské integrace určovaly po desetiletí?

A kde by mohl být zádrhel, když francouzský prezident a spolková kancléřka veřejně deklarují shodu? Odpověď je třeba hledat ve zkušenosti, že tato shoda nikdy nevznikala samozřejmě a že byla i období, kdy se vytrácela. Důvody byly takřka vždy domácí a platí to i nynějších vztazích mezi Paříží a Berlínem.

Macron chce suverénní Evropu v čele s Paříží a Berlínem

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve včerejším projevu vyzval německou kancléřku Angelu Merkelovou ke společnému budování nové Evropy. „Potřebujeme silnou a suverénní Evropu, která zaujme své místo ve světě,“ prohlásil Macron v projevu na pařížské Sorbonně. O prezidentově řeči se rozpisuje německý list Süddeutsche Zeitung. Podle Macrona jen suverénní Evropa zvládne čelit výzvám globalizace, zajistí bezpečnost svých občanů a poskytne dobré perspektivy mladým lidem. V souvislosti s výsledkem německých parlamentních voleb, kdy tradiční strany ztratily velké množství hlasů, francouzský prezident vybízí k ostražitosti.

Proto už tolik nepřekvapí, že projev Emmanuela Macrona v Evropském parlamentu německý tisk vesměs chválil, ale zároveň nebylo možno přeslechnout vlivného šéfa frakce bavorské CDU v Bundestagu Alexandra Dobrindta, že jeho politickým programem nejsou Macronovy pocity.

Lze jistě brát v potaz, že křesťanští sociálové nyní formulují veřejně své názory s ohledem na blížící se bavorské zemské volby, kde úspěch bude v mnohém ohledu záležet na tom, aby odrazili tlak euroskeptické Alternativy pro Německo. I při odečtení tohoto faktoru je však zřejmé, že kancléřka Merkelová má po vleklém sestavování vládní koalice zřetelně slabší pozici a musí se mnohem více ohlížet na své partnery.

Nejde jen o bavorskou CDU. I sociální demokraté jsou po odchodu svého efemérního lídra Martina Schulze a hlavně po historickém volebním neúspěchu méně nakloněni riskovat další ztrátu přízně voličů.

Celková shoda a kompromis

Olaf Scholz, který vystřídal Wolfganga Schäubleho v řízení spolkové pokladny, to vyjádřil zcela lapidárně: „Německý ministr financí je ministr financí Německa, a to bez ohledu na stranickou knížku.“ Tato věta obsahuje hlavní důvod, proč se návrhy francouzského prezidenta na větší integraci eurozóny, například vzájemným ručením za bankovní vklady, setkávají v Berlíně se zdvořilou zdrženlivostí.

Vlevo německý ministr financí Olaf Scholz, vedle předsedkyně sociálních demokratů Andrea Nahlesová

Podle čelné sociální demokratky Andrey Nahlesové unionistické strany zasadily do koaliční smlouvy tolik nepřekročitelných linií, že další integrace eurozóny je stěží představitelná.

Francouzský prezident i jeho nejbližší okolí musí být o domácích německých politických poměrech informováni, takže Emmanuel Macron od svého čtvrtečního berlínského jednání, včetně pracovní večeře, mohl stěží očekávat něco zcela konkrétního.

Adam Černý

Ale do červnového summitu, od něhož Francie i Německo a i další země očekávají, že přinese dohodu o dalším směru evropské politiky, zbývá vlastně několik týdnů, a bylo třeba si začít slaďovat noty, když už v Berlíně zasedá sice staronová, ale jinak naladěná koalice.

Spolková kancléřka svému hostu z Paříže neopomněla připomenout ještě jednu podstatnou okolnost. Dohoda francouzsko-německého tandemu má klíčový význam, ale celková shoda musí vycházet z kompromisu, na němž se podílí všichni členové Evropské unie.

autor: Adam Černý
Spustit audio

Související