Adam Černý: Evropa - Velká absence německých voleb

Volby v Německu. Angela Merkelová a Peer Steinbrück v televizní debatě
Volby v Německu. Angela Merkelová a Peer Steinbrück v televizní debatě

Zažila to před rokem Francie a letos se to opakuje i v Německu. Ačkoli vlády ve všech evropských metropolích vyhlížejí, jak voliči příští neděli svými hlasy určí poměr sil v novém Bundestagu, ve Spolkové republice samotné Evropu aby v předvolebních debatách pohledal. Loni ve Francii byla však podobná situace do jisté míry pochopitelná, protože mnoho těch, kdo tehdy hlasovali pro vítěze a dnešního prezidenta Francoise Hollanda, se tak rozhodli jen proto, že chtěli vypeskovat tehdejší hlavu státu Nicolase Sarkozyho.

Takováto sankční logika letos v Německu neplatí, protože obhájkyně kancléřského titulu si v průzkumech před svými soupeři udržuje zřetelný náskok. O to překvapivější je, že například při více než hodinovém televizním duelu na začátku září Angela Merkelová a její největší vyzyvatel Peer Steinbrück o evropskou politiku prakticky ani nezavadili. Leccos by se dalo vysvětlit slabou konkurencí, protože dnes vládnoucí křesťanští demokraté a jejich sociálně demokratičtí soupeři se na základních přístupech k evropské politice shodnou. Společná je jim i obava z tématu, které by mohlo voliče zneklidnit. Proto SPD rychle přestala veřejně podporovat společné dluhopisy v eurozóně. Spočítala si, že většině voličů nevoní představa, jak svými konty v bankách ručí za nepříliš solidní účty například v bankách na jihu Evropy.

Když se kancléřka Merkelová rozhodovala, že si před volbami názory na téma Evropa nechá raději pro sebe, myslela i na možné příští vládní koalice. Oficiálně sice hlásá přízeň k repríze té dosavadní, tedy spojenectví s liberály. Neoficiálně se však vzhledem k nejistým vyhlídkám FDP jako mnohem pravděpodobnější jeví repríza o něco staršího kusu, totiž velké koalice se sociálními demokraty.

A protože alternativ v Německu je letos více, objevily se i spekulace, že SPD by při obzvláště chabém výsledku raději zůstala v opozici, protože právě účast v minulé velké koalici ji silně poškodila. Potom by mohla přijít úplná premiéra, vláda konzervativců a zelených. Při takovém výběru a kancléřčině tradiční obezřelosti už ani není divu, že své nápady na citlivé téma Evropa bude svým příštím koaličním partnerům a také veřejnosti vykládat až po neděli 22. září.