Adam Černý: Dánská vládní koalice se rozpadla

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02936171.jpeg

Dánové jsou na domácí menšinové vlády zvyklí, protože k politické kultuře pětimiliónové země po léta patří, že i když skládání koalic bývá přetěžké, všechny tradiční strany nakonec dokáží najít shodu.

Menšinová byla od září 2011 i vláda v čele s historicky první premiérkou Helle Thorning-Schmidtovou, která si pro svou zálibu v drahých oděvních doplňcích vysloužila přezdívku Gucci-Helle a u níž se vždy připomíná, že jejím tchánem není nikdo jiný než jeden velkých vůdců britských labouristů Neil Kinnock.

Kabinet Thorning-Schmidtové se tento čtvrtek otřásl, když odchod ze středolevé koalice ohlásil nejmenší z partnerů, Socialistická lidová strana. Její předsedkyně Annette Vilhemsenová nedokázala před svými poslanci obhájit veřejností široce odmítaný prodej části státní společnosti DONG americké bance Goldman Sachs, jejíž reputace před čtyřmi lety hodně utrpěla během finanční krize. Pod petici, která odmítá prodej devatenáctiprocentního podílu v největší domácí energetické firmě DONG, která mimo jiné produkuje elektřinu z větrných parků, se během dvou týdnů podepsalo na dvě stě tisíc Dánů. Těm se hlavně nelíbilo, že banka Goldman Sachs získá právo veta v klíčových otázkách a že k nákupu použila lucemburskou společnost, jejíž akcionáři sídlí v daňových rájích na Kajmanských ostrovech a v americkém Delawaru. Premiérka marně argumentovala, že bez zahraničního investora se DONG nemůže dále rozvíjet.

Rozpad tříčlenné koalice dále oslabí postavení šéfky vlády a sociálně demokratické strany, která od září 2011 prosadila řadu opatření, jež nejsou po chuti zvláště levicovým voličům, jako zvýšení věku odchodu do důchodu, snížení podnikových daní nebo omezení výhod studentům a nezaměstnaným.

Sedmačtyřicetiletá premiérka ihned po demisi šesti dosavadních koaličních ministrů ohlásila, že chce zůstat u moci i s nynějšími 61 poslanci v celkem 179členném parlamentu. Pokud hodlá vydržet až do termínu řádných voleb, které by se měly konat nejpozději v září 2015, bude muset mnohem více než kdy jindy spoléhat na tradiční dánskou kulturu konsensu, kterou nyní dokázala otřást americká banka Goldman Sachs.