Adam Černý: Bývalého Trumpova poradce stíhá zákon

22. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost Steve Bannon

Steve Bannon byl obviněn ze zneužívání peněz z veřejné sbírky a z praní špinavých peněz. Za každý z těchto zločinů mu hrozí až 20 let vězení.

Posloucháte rádi komentáře a glosy? Všechny najdete na stránkách mujRozhlas.cz

Špatné zprávy nejenže mají tendenci kupit se pospolu, ale někdy i se vracet.

Právě v době, kdy americký prezident Donald Trump mohl mít dojem, že by se mu mohlo podařit zastavit zaostávání za demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem, se vynořila nemilá zpráva, že na jeho bývalého klíčového poradce a strůjce výhry v minulých volbách literárně řečeno „dopadla ruka zákona“.

Čtěte také

Steve Bannon byl ve čtvrtek obviněn ze dvou zločinů – ze zneužívání peněz z veřejné sbírky a v souvislosti s tím i z praní špinavých peněz. Za každý z nich mu hrozí trest až 20 let vězení.

Šéf Bílého domu má samozřejmě po ruce jednoduchý argument, že s Bannonovou osobou už nemá nic společného a že on sám jej sesadil nejdříve z vlivné funkce poradce pro národní bezpečnost a potom i vůbec odvolal ze svého štábu. Tím se však stěží setře neblahý dojem, že řada lidí z Trumpova nejbližšího okolí má závažné potíže se zákonem – někteří z nich si už dokonce odpykávají tresty na svobodě –, a že jednoho z nich před vězením zachránil jedině prezidentský dispens.

Zatímco předešlá obvinění tak či onak souvisela se snahami dotčených napomáhat prezidentovi nebo mu nekalými způsoby takříkajíc umetat cestu, žaloba na Bannona je politicky mnohem škodlivější. Někdejší prezidentův hlavní ideolog, který barvitě líčil ať už skutečné, nebo domnělé morální poklesky oponentů, vychází z aféry jako pokrytec.

Peníze těch, kdo mu uvěřili

Byl to Steve Bannon spolu s několika dalšími, kdo přišel před dvěma lety s myšlenkou, když Kongres odmítl schválit peníze na stavbu zdi, která měla bránit nelegální imigraci přes mexicko-americkou hranici, uspořádat na její financování veřejnou sbírku.

Čtěte také

Žaloba newyorské prokurátorky Audrey Straussové tvrdí, že má důkazy o tom, že Steve Bannon si ze sbírkového konta „Stavíme zeď“, kde se sešlo celkem na 25 milionů dolarů, část z nich přeposlal – v Česku bychom možná řekli „odklonil“ – na utajené účty k vlastní soukromé potřebě.

Necelé tři měsíce před prvním listopadovým úterým, které rozhodne, kdo bude další čtyři roky v Bílém domě, je obžaloba Steva Bannona pro Donalda Trumpa špatnou zprávou. Přichází v době, kdy prezident potřebuje oživit a rozproudit kampaň v soutěži, ve které podle většiny průzkumů za Joem Bidenem zaostává.

Je sice pravděpodobné, že Bannonova aféra se nejspíše nedotkne jádra Trumpovy voličské základny, může ale zapůsobit na váhající, tedy právě na ty, které úřadující prezident potřebuje získávat, aby obrátili pro něj dosud nepříjemný trend.

Předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý

Zvláště nepříjemná je podstata obžaloby, že Steve Bannon v době, kdy byl hlavním Trumpovým ideologem a kdy přesvědčoval ostatní o morálních hodnotách, byl nakonec přistižen, že ulévá z jím organizované sbírky do vlastní kapsy peníze těch, kdo mu uvěřili.

Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR

autor: Adam Černý
Spustit audio