Absurdní svět ruského veřejného mínění se podobá románům George Orwella

„Hurá! Útočíme! Naši vojáci se vrhají na nepřítele. Kolem hvízdají kulky. Padne jeden voják, druhý a třetí, ale těla kamarádů se ženou kupředu a padne celá rota. Je slyšet nepřátelské kulomety, ale kamarádi volají hurá a jsou už vepředu. Odpusťte, už nemohu dál, jsem opilý!“

Takto nepřesně, ale docela výstižně citoval v deníku Moscow Times ruský politický analytik a bývalý poslanec Vladimir Ryžkov Haškův román Osudy dobrého vojáka Švejka a dodal, že současné ruské veřejné mínění je neméně absurdní.

Čím je na jižní a východní Ukrajině více obětí a zkázy, tím více roste podpora ruské politiky na Ukrajině a tím větší je popularita prezidenta Vladimira Putina. Rusům v tom nebrání ani prudký růst cen a pokles hodnoty jejich příjmů.

A tak jsme svědky nevídaného triumfu kremelské propagandy. Na masových protimajdanovských demonstracích v Moskvě a jiných ruských městech ožívá duch George Orwella.

Čtěte také

Penzionovaní důstojníci a veteráni afghánské války verbují dobrovolníky jako spojence donbaských separatistů.

Novináři a politici pěstují každý den nenávist vůči Ukrajině a rozdmýchávají hysterické volání po pochodu separatistů na Kyjev.

Naprostá většina Rusů věří, že Západ útočí na Ukrajině na Rusko, přestože obsadilo část ukrajinského území a pomáhá separatistům pravidelnými jednotkami, dobrovolníky a dodávkami těžkých zbraní.

V Rusku nebude Majdan. Tisíce Moskvanů vyšly před Kreml demonstrovat proti „fašistickému puči“, ke kterému podle nich došlo před rokem na Ukrajině

Rusové běžně věří, že jejich hospodářské problémy nezavinila ruská vláda a její monopolistická politika, konfiskace soukromého majetku a nekalé praktiky státních společností, ale machinace Západu, který sní jen o tom, jak Rusko zničit.

Velká většina Rusů sdílí chorobný pohled na svět, který jim podsouvají politici a generálové, kteří zahajovali kariéru ve zpravodajských službách Sovětského svazu.

Člověk, který se nedávno vrátil z několikaměsíční cesty po Sibiři, pomáhal tamním lidem koupit několik pytlů cukru a zrní, které by jim vydržely na celý rok, protože ceny jídla se nedávno zdvojnásobily.

Tito lidé přesto schvalují politiku Moskvy na Ukrajině včetně záboru Krymu a nevidí žádnou souvislost mezi ruskou zahraniční politikou a růstem cen cukru.

Čtěte také

Když se jich ten člověk ptal, co si myslí o Putinových přepychových letoviscích v nedalekých horách, dívali se na něj jako na idiota. „Vy si opravdu myslíte, že je to Putinovo letní sídlo?“ ptali se nevěřícně. „To je přece velitelské stanoviště vojenských raket.“

Rusové se stejně jako v sovětských dobách drží představy o zapřisáhlé nenávisti Spojených států a celého Západu.

Ruský prezident Vladimir Putin

Opoziční kritika vládní moci a aktivity nezávislých a nevládních organizací jsou soustavně líčeny jako výsledek podvratné činnosti zpravodajských služeb Spojených států.

Opoziční skupiny prý používají americké peníze a slouží americkým zájmům. Jejich aktivisté jsou běžně označování za fašisty a členy tak zvané páté kolony.

V jedné mateřské školce nedaleko Moskvy malovala učitelka svým pětiletým svěřencům následující obraz světa:

„Ukrajinci chtějí žít v Rusku, ale Američané po nich chtějí, aby žili u nich. Američané bombardují ukrajinská města, ale nebojte se. Ruská armáda je nejsilnější ze všech a zachrání vás před Američany. Náš prezident je dobrý a je pro mír. Posílá na Ukrajinu zbraně a brzy zvítězíme.“

Čtěte také

Jeden chlapeček vykřikl: „Hurá, to je světová válka a my porazíme každého!“

Podle lednových údajů ruského výzkumného centra Levada podíl dotázaných, kteří jsou přesvědčeni, že americko-ruské vztahy jsou nepřátelské, stoupl na 42 %.

V Rusku nebude Majdan. Tisíce Moskvanů vyšly před Kreml demonstrovat proti „fašistickému puči“, ke kterému podle nich došlo před rokem na Ukrajině

Jen 2 % věří, že jsou dobré. 81 % se ke Spojeným státům staví negativně nebo velmi negativně a 71 % má obdobný postoj k Evropské unii.

V postsovětských dějinách Ruska jsou to nevídaná čísla. Lidé věří, že by se Rusko mělo od Západu distancovat, a vzhlížejí k Číně. Vláda jako celek není zdaleka tak oblíbená jako prezident Putin, kterého podporuje rekordních 85 % Rusů a jen 15 % s ním nesouhlasí.

A v rozporu se zdravým rozumem míra obecné spokojenosti se životem dosahuje bezpříkladných 76 %. Rekordních 68 % Rusů je přitom přesvědčeno, že jejich země čelí vojenské hrozbě.

Ve stejné době roste v ruské společnosti strach. Vyvolávají ho hlavně hospodářské problémy, ale i mezinárodní napětí. Rusové obviňují z rostoucích cen a padajícího rublu Spojené státy a Západ a moc se neptají.

Výstižná je reakce matky autora citovaného článku v deníku Moscow Times. Nedávno prý své stejně staré kamarádce řekla: „Zvládneme to – přece nás nenechají umřít hlady.“

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: Jan Černý
Spustit audio