Abeceda komunismu

20. březen 2010

Ve čtvrtek byla v knihovně samizdatové a exilové literatury pokřtěna publikace s názvem Abeceda komunismu. Dvojice autorů, Luděk Navara a Josef Albrecht, přidělila ke každému písmenu heslo typické pro období totality, a také konkrétní příběh na dané téma. Jedním z hesel je „internace“, oblíbený způsob odstraňování kněží, které začal chápat režim po únoru 1948 jako nepřátele.

Dva roky po převratu jsou likvidovány kláštery a řeholní řády a kněží a řeholníci končí v internaci. Proč si k písmenu „I“ vybrali autoři právě heslo internace, mi řekl Luděk Navara:

„Samozřejmě jsme nemohli pominout perzekuce kněží nebo perzekuci církví jako takových, především katolické církve a jedna ta kapitola vlastně mapuje osud kněze, který byl internován v klášteře v Želivi, kam byli nahnáni, doslova nahnání, kněží z celé republiky, kteří se tam v té době samozřejmě ocitli i bez soudu a museli tam pracovat tak, jak jim bylo nařízeno. Poznamenám, že to byla jakási forma, dejme tomu, otrocké nucené práce pro lidi, kteří vlastně nic neudělali, jenom si vybrali určitý druh povolání.“

Hrdinou tohoto konkrétního příběhu pod heslem internace v knize Abeceda komunismu je páter Josef Valerián, který po propuštění ze želivské internace vážil 49 kilo. V roce 1962 byl odsouzen za údajné podvracení republiky na dva a půl roku s čtyřletým zákazem kněžské činnosti. Dnes působí jako farář v Moravci u Křižanova na Vysočině. Luděk Navara vysvětluje, v čem komunistický režim viděl hlavní nebezpečí církve:

„Církev nabízela alternativu a samozřejmě byla v ostrém rozporu k tomu, co chtěl tehdejší režim, a byla v rozporu s cíly, které prosazoval. A samozřejmě ti lidé velmi dobře dokázali ten režim prohlédnout.“

Proti „nepříteli“ takového kalibru StB zosnovala řadu akcí. Mezi nejznámější patří akce K - kláštery :

„Kdy byli kněží a samozřejmě také řeholnice svezeni a dá se říct uvězněni na různých vybraných místech, v klášterech, a často se jednalo o místa, která byla v izolaci od ostatního světa, která byla třeba blíž hranic nebo mimo centra. Smyslem toho všeho bylo izolovat věřící, kněží, řeholníky řeholnice, dostat je na okraj společnosti a úplně z té společnosti vytěsnit.“

A Luděk Navara připomíná i další velmi známý případ perzekuce církevních hodnostářů:

„Velmi silný osudový je případ pronásledování pana arcibiskupa a později kardinála Berana, který byl donucen k tomu, aby dožil mimo svou vlast. Důležité je si uvědomit, že pronásledování kněží pokračovalo i v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy kněží museli mít k výkonu své funkce státní souhlas a kdy byli vystaveni velmi silné šikaně, kontrole a nátlaku ze strany toho komunistického režimu. Čili nejenom ta padesátá létá, ale i ta sedmdesátá a osmdesátá, i když ten nátlak byl třeba rafinovanější a nebyl tak krutý, tak existoval a existoval až do samého konce komunismu.“

Na knižní pulty přichází novinka Luďka Navary a Josefa Albrechta s názvem Abeceda komunismu, dnes jsme mluvili o kapitole a heslu Internace.

autor: kko
Spustit audio

Více z pořadu