A co děti, mají si kde hrát? Pražská pískoviště mají problém s kadmiem

7. říjen 2016

Experti z neziskové organizace Arnika se v minulých měsících vypravili na 9 pražských hřišť v 6 městských částech, aby zde odebrali vzorky písku z pískovišť. Výsledky odhalily nadlimitní množství kadmia u všech vzorků s výjimkou jediného. Koncentrace dalších měřených látek byly naštěstí hluboko pod limity danými vyhláškou ministerstva zdravotnictví. S pískem na hřištích přichází děti do kontaktu často a současně existuje riziko, že se v něm budou hromadit škodlivé látky.

Příliš kadmia škodí

I když většina koncentrací byla pod limitními hodnotami, objevily se i některé překvapivé výsledky překračující normy platné v ČR. Jednalo se zejména o těžký kov kadmium. Limity platné pro tuto látku byly překročeny u téměř všech vzorků. Namísto 0,5 mg/kg bylo na většině míst naměřeno 0,64 mg/kg. V pěti případech pak bylo množství kadmia překročeno téměř dvojnásobně. Kadmium přitom patří mezi rakovinotvorní látka způsobující například zhoubné onemocnění ledvin.


Z výsledků vyplývá, že u zvýšené hladiny kadmia nelze jednoznačně ukázat na konkrétní a izolovaný zdroj a viníka. „Mezi pravděpodobné faktory stojícími za vyšší koncentrací kadmia lze zařadit automobilovou dopravu a s ní spojenou prašnost v Praze. Dále také nelze opomenout různé (nejen) průmyslové zdroje spojené se spalováním fosilních paliv," doplňuje odborník Arniky na chemické látky Ing. Milan Havel.

Hůř než za hranicemi

„Bohužel není množství kadmia jen vyšší, než jak stanoví limity, ale Praha v tomto ohledu vychází hůře i z porovnání s obdobnými studiemi v zahraničí. Studie z Madridu, Hongkongu či Kazachstánu většinou prokázaly nižší hodnoty než v Praze," říká k výsledkům Karolína Brabcová z Arniky, vedoucí projektu S čím si v Praze hrajeme.

Další kovy v normě

„U ostatních kovů (olovo, zinek, rtuť, měď a chrom) Arnika společně s Vysokou školou chemicko-technologickou naměřila podlimitní hodnoty. To platí i v porovnání se zahraničními studiemi či průzkumem provedeným přímo Arnikou ve středoasijském Kazachstánu, " doplňuje Havel. Průzkum byl zaměřen na pískoviště v obytných oblastech, v místech s vysokým dopravním zatížením či blízko spalovny odpadů v pražských Malešicích.

S čím si v Praze hrajeme

Arnika prováděla průzkum ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou. Vzorky byly odebírány jednak v pískovišti, jednak v okolí herních prvků tam, kde bylo pískem vysypáno celé hřiště.Odběry vzorků, měření i vyhotovení studie proběhlo v rámci projektu „S čím si v Praze hrajeme" financovaného Hlavním městem Prahou a s podporou Ministerstva životního prostředí.

autor: mmk
Spustit audio