25. únor 1948

19. březen 2014

V dnešním rozhlasovém archivu uslyšíte, jakou řeč pronesl Klement Gottwald na Václavském náměstí, když se 25. února 1948 "právě vrátil z Hradu..." Pojďme si připomenout, co se v den, kdy vznikla archivní nahrávka, u nás vlastně dělo.

Na Pražském hradě v jedenáct hodin předseda vlády Klement Gottwald, ministr vnitra Václav Nosek a předseda závodních rad Antonín Zápotocký předložili prezidentu Edvardu Benešovi návrh na složení nové vlády. V době vládní krize došlo na Hrad více než 5000 rezolucí podporujících prokomunistické řešení a pouze půldruhá stovka se stavěla proti.

Na prezidentovo rozhodnutí čekalo přes 200 000 účastníků manifestace v Praze (Václavské náměstí) a další statisíce v jiných městech republiky. V 16.30 hodin prezident Gottwaldův návrh nové vlády podepsal. Ve vládním kabinetu (25 křesel) obsadili komunisté třináct křesel, tři ministři byli bezpartijní a ostatní byli příslušníky nekomunistických stran, zcela závislí na komunistech a jim zcela podřízení.

Komunisté dosáhli svého cíle - nikým neohrožované moci, a to způsobem, který byl jednoznačně v rozporu s tehdejší demokratickou ústavou. Od prvních okamžiků komunisté v celé zemi začali pronásledovat své odpůrce, a začal tak vznikat totalitní státní systém. Bohužel k tomu došlo za podpory části občanů, které komunisté získali pomocí slibů a svého populistického programu.

Ještě 25. února 1948 byl ustaven ústřední akční výbor Národní fronty v čele s komunistou Antonínem Zápotockým, generálním tajemníkem se stal Alexandr Čepička.

Večer Prahou vítězně prošel průvod Lidových milicí.

Zvukovou podobu tohoto článku jste mohli slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 15. 2. 2008.

autor: Petr Mančal
Spustit audio