100 let české vědy: Jak se zrodil semtex a kdo je valašský Edison?

Výbušná barevná plastelína dostala jméno po pardubickém Semtíně

Semtex se zrodil v Československu 50. a 60. let. Vyrábí se dodnes. Za jeho objevením stáli Stanislav Brebera a často opomíjený Radim Fukátko.

Poptávka po plastické trhavině přišla od Československé lidové armády. Do té doby se běžně používal trinitrotoluen, který měl ale řadu nevýhod, třeba ho nebylo možné tvarovat dle potřeb.

V 60. letech se pro výrobu Semtexu postavil v Semtíně speciální provoz.

„Dnes můžeme nálož přizpůsobovat jednotlivým potřebám a tak vykoná práci srovnatelnou například s třetinovým množstvím pevné trhaviny,“ popisuje výhody Ladislav Říha, vedoucí výzkumné skupiny plastických trhavin. Semtex je prý navíc bezpečnější.

Největším českým vynálezcem je podle ankety Antonín Holý

Antonín Holý

Výsledky hlasování byly zveřejněny na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Lidé na pomyslný trůn české vědy vynesli objevitele léků zmírňujících onemocnění AIDS nebo žloutenku typu B.

Přestože plastická trhavina může vypadat jako obyčejná modelína (kromě černého je dokonce i červený, žlutý nebo bílý Semtex), není radno si s ní zahrávat.

„Je to dost výkonná trhavina a používá se i pod vodou. Vydrží až 100 metrů sloupce vody – můžete řezat pod vodou různé konstrukce nebo dokonce narušovat tvrdší horninu,“ vysvětluje pyrotechnik Petr Trejdl.

Pro iniciaci Semtexu se používá rozbuška se zápalnicí. „Laicky řečeno kabel, který je opředený nití a zatavený do plastu,“ přibližuje Trejdl a dodává, že obvyle se zápalnice řeže tak, aby k výbuchu došlo za cca 1,5 minuty. Což vám zajistí mj. bezpečný odchod od místa výbuchu.

autoři: Daniel Mrázek , marz
Spustit audio