Zatykač na Netanjahua a Galanta je absurdní. Na česko-izraelských vztazích se nic nezmění, zdůrazňuje náměstek
Západ názorově rozděluje mezinárodní zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a exministra obrany Joava Galanta. Bílý dům uvedl, že rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu zásadně odmítá. Podle šéfa evropské diplomacie Josepa Borella je třeba uposlechnout rozhodnutí soudu. „Rozhodnutí dává na roveň představitele demokraticky zvoleného státu s teroristy z Hamásu,“ tvrdí pro Český rozhlas Plus náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák (ODS).
„V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí,“ uvádí mluvčí ministerstva zahraničních věcí. Ovlivní toto rozhodnutí příští kontakty české a izraelské vlády? Budou čeští ministři létat do Tel Avivu?
Čtěte také
Samozřejmě budou. S Izraelem máme intenzivní vztahy, je to náš partner a to rozhodnutí – jakkoli se může zdát absurdní – nemění nic na tom, v jakém kontaktu je česká a izraelská vláda.
Prokurátor zdůvodnil vydání zatykače na oba izraelské činitele například používáním hladu coby metody válčení, zpomalováním humanitárních dodávek nebo cílením útoků na civilisty. Považuje i toto Česká republika za absurdní?
Sama OSN před několika dny připustila, že 90 kamionů s humanitární pomocí v Pásmu Gazy bylo uneseno neznámými teroristy. Myslím, že je potřeba vyšetřovat, kdo opravdu zadržuje humanitární pomoc v Gaze. Náznaky vedou k tomu, že humanitární pomoc je velmi často zneužívána samotnými teroristy z Hamásu, kteří tak vydírají vlastní občany.
Česko patří k členským státům, které v pondělí v Bruselu odmítly přezkum unijní asociační dohody s Izraelem z roku 2000. Je z pohledu české diplomacie důvod k revizi této dohody poté, co byl vydán zatykač?
Zatykač s tím podle mě nemá nic společného. Naše pozice se v tomto případě vůbec nemění.
Čtěte také
Přeje si česká diplomacie, aby i po vydání zatykače pokračoval politický dialog s Tel Avivem jako dříve? Některé členské státy Evropské unie, jmenovitě Španělsko, mají jiný názor.
Izrael válčí s teroristy z Hamásu, kteří napadli jeho území. Ti dodnes drží rukojmí někde na území Gazy. Izraelský stát se je snaží osvobodit, což je jeho legitimní právo, ve kterém ho podporujeme. Nemáme jediný důvod, abychom s Izraelem přerušovali kontakt kvůli tomu, že soud vydal toto rozhodnutí.
Může z pohledu české diplomacie zatykač ovlivnit ochotu Izraele jednat s Palestinci o příměří? Máte v této věci zpětnou vazbu od svých izraelských partnerů?
Rozhodnutí mezinárodního soudu je absurdní v tom, že dává na roveň představitele demokraticky zvoleného státu s teroristy z Hamásu, kteří vraždí civilisty a dodnes drží rukojmí včetně dětí. Pro nás je tato situace absurdní a nepředpokládáme, že bychom cokoli měnili na tom, jak s Izraelem jednáme.
Co se ale týče samotného aktu zatýkání, nejde o politické rozhodnutí, ale rozhodnutí příslušných orgánů jako jsou policie a soudy. Celý ten fakt vydání zatykače má určitý politický rozměr v tom smyslu, že celosvětově vzrůstá nenávist k Židům a židovskému státu a toto rozhodnutí ho může ještě více podpořit.
Poslechněte si záznamu rozhovoru z vysílání Ranního Plusu v úvodu článku.
Související
-
Karel Barták: Borrell nepochodil se sankcí na Izrael. Nejednota postojů zemí Unie trvá
Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell nepochodil s návrhem, aby EU zmrazila „politický dialog“ s Izraelem.
-
Kalhousová: Nevím, zda bude mít Trump na Netanjahua trpělivost. Izrael často nedělá, co Amerika chce
„Izraelská delegace jela nejprve na Floridu za Trumpem a až poté do Washingtonu. To něco naznačuje,“ říká Kalhousová.
-
Jan Fingerland: Předpokládané překvapení – ICC vydal zatykače na Netanjahua a Galanta
Trochu se to čekalo, a trochu je to šok. Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na dva izraelské politiky a jednoho představitele Hamásu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.