Udržitelnost je zdevalvovaná. Ta pravá spočívá v tom, kolik toho nakupujete, říká designérka Štěrbová

18. říjen 2021

Módě se nedá vyhnout, je všude kolem nás, ale zároveň platí, že tak svobodně jako dnes se lidé oblékali v historii jen málokdy, tvrdí módní designérka a zakladatelka značky Sophistic by Veronika Štěrbová. „Ze slova udržitelnost se stal marketingový nástroj. Když slyším, že udržitelné je i kakao a toaletní papír, tak je mi smutno, protože ten pojem je zdevalvovaný. Pravá udržitelnost podle mě spočívá v tom, jak se spotřebitel chová, kolik toho kupuje, jak o tom přemýšlí.“

Češi jsou podle ní zahlcení materialismem. „Přijde nám skvělý, že si můžeme zajít do obchodu a nakoupit za strašně málo peněz strašně velké množství oblečení. To souvisí s životní úrovní, kterou v Česku máme, a že ne každý si může dovolit udržitelnou lokální módu. Ale je potřeba o tom přemýšlet, není třeba mít deset triček, ve finále klidně stačí tři,“ tvrdí Štěrbová.

Čtěte také

Sama má prý malou skříň. „Zcela vědomě a záměrně jsem se do ní přestěhovala, abych nehromadila a neměla příliš mnoho oblečení.“

Její návrhy prodražují hlavně kvalitní materiály. „A pak je to samozřejmě i zpracování, protože všechno vyrábíme v Čechách. Ať už to jsou moje krejčové nebo malé firmy, které pro nás vyrábějí zakázku v malých sériích,“ přibližuje. 

Když navrhuje oděvy, myslí na tři věci: „Musí to být pohodlné, nesmí to nijak omezovat. Musím se v něm cítit dobře jako žena, musí slušet. A musí sloužit dlouho.“

Přestože přiznává, že dnes už se nepohoršuje z toho, co má kdo na sobě, jsou události, kdy jí špatný dress code vadí. „Chybí tady vzdělání v etiketě. Co si vzít na sebe do práce, na volný čas, do divadla. Byla jsem nemile překvapena na premiéře filmu Zátopek, kde byl dress code black tie. A na prstech bych spočítala, kolik lidí to dodrželo.“

Poslechněte si celý rozhovor, na módu, udržitelnost a kvalitu oděvů se ptá Naděžda Hávová.

autoři: Naděžda Hávová , kac
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.