Týden očima Petra Schwarze: Všechno je naopak, bude líp?

9. červen 2018

Andrej Babiš se může znovu pokusit sestavit vládu, tentokrát třeba i s důvěrou sněmovny, prezident Zeman ho podruhé jmenoval premiérem.

Babiš zatím nechce říci, koho všeho si vybere na posty ministrů za své hnutí ANO, což poněkud vadí sociálním demokratům, kteří se stále ve vnitrostranickém referendu rozhodují, zda do této vlády mají vůbec jít.

Získáním důvěry ztratí Babiš zábrany. Bude hlasovat s komunisty a extremisty, varuje Dienstbier

03818999.jpeg

V půlce června rozhodnou členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu o tom, zda podpoří vstup do vlády s hnutím ANO, které v minulé vládě dokázalo sociální demokracii zastínit. „Budu hlasovat proti. Neumím si představit nic, co by mě mohlo přesvědčit,“ říká senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).

Ostře sledovaný bude - i kvůli kauze Čapí hnízdo - post ministra spravedlnosti, na který podle svých slov Babiš zvažuje dva kandidáty. Podle zákulisních hlasů má být jedním z těchto kandidátů do nové makající vlády odborníků poslankyně Malá, jejíž odbornost daná právnickým vzděláním na soukromé slovenské škole jí neumožňuje v naší republice dělat ani advokátní koncipientku, která však zato proslula pozoruhodným právním názorem, že se vlastně nic nestane, když bude soud ohledně Čapího hnízda až po příštích volbách.

Pokud by se tedy opravdu stala bezbřehá lojalita k osobě premiéra postačující odborností pro vládní post, asi by nám nezbylo, než dát na modlení. Sama Malá spekulace odmítla komentovat, což v překladu politického ptydepe obvykle znamená: "Ano je to tak, ale ještě to není úplně jisté", nebo případně "Ano, ale ještě o tom nesmím mluvit".

Ondřej Konrád: Zítra s Paroubkem znamená včera

Jiří Paroubek

Co nevedlo k úspěchu roku 2000 v Praze 8, může se povést letos na podzim, tedy skoro po dvaceti letech, v Ostravě.

Českým podnikům chybějí lidi, Britům hrozí, že část úrody ovoce shnije nesklizená, protože o její sběr se téměř stoprocentně starali východoevropští brigádníci, kterým se tam teď kvůli Brexitu moc nechce, a málo lidí mají asi i sociální demokraté.

Jinak těžko vysvětlit, že jejich předseda Hamáček podpořil senátní kandidaturu v barvách ČSSD pro bývalého stranického předsedu Paroubka, který, když za sebou práskl dveřmi v Lidovém domě, založil konkurenční stranu LEV21, a jako lídr této strany získal v posledních volbách, kterých se zúčastnil, ohromujících celých, tedy pardon, necelých půl procenta hlasů. Že by se už i sociální demokraté kojili heslem ANO, bude líp?

Německá kancléřka Merkelová ustupuje od požadavku povinných kvót na migranty, jejich zavedení proti vůli některých zemí se podle ní neosvědčilo. Pokud tedy další kvóty, měli by se na nich shodnout všichni členové EU.

Ať se nemusíme bát chodit do parku

S naprosto opačným požadavkem přišla nová italská vláda, která naopak požaduje automatické a povinné přerozdělení všech migrantů. Tuto italskou vládu vytvořila společně s populistickým Hnutím pěti hvězd Liga severu, partnerská strana našich protiimigračních bijců SPD-Tomio Okamura.

Jiří Pehe: Proč nemohou populisté spolupracovat?

Jiří Pehe

V poslední době často slýcháme, že pojem populismus nemá prý žádný reálný obsah.

A Okamura sám v nadšené gratulaci svým politickým partnerům k volebnímu vítězství ujišťoval, že bude pokračovat ve spolupráci s Ligou severu na odmítání imigrační politiky Evropské unie. Otázkou teď je, jestli tedy Okamura začne horovat pro povinné kvóty spolu se svými politickými partnery, nebo bude na jedné lodi s proklínanou Merkelovou, když se zdaleka ne poprvé ukazuje, že fangličkáři různých zemí mají kromě společných silných řečí také mnohé naprosto protikladné zájmy.

A také se ukázalo, že česká justice měla pravdu, když před měsícem definitivně potvrdila, že odůvodněné mediální užití přezdívky Pitomio může být zcela oprávněné.

V Bratislavě osmadvacetiletý Slovák ukopal k smrti filipínského počítačového experta, který si dovolil zastat se dvou svých útočníkem obtěžovaných kolegyň, vrah se pak ještě fotil s nohou na umírající oběti v pozici lovce nad kořistí. Do vazby se dostal až po protestech veřejnosti.

Petr Holub: Italský návod k pochopení současné politiky

Kompromis nad složením vlády a programem museli najít lídři Hnutí pěti hvězd a Ligy Luigi di Maio (vlevo) a Matteo Salvini

Politická krize vyvolaná vzestupem italských populistů se chýlí ke konci. Vítězové voleb z března se blíží k dohodě na nové vládě a už jim zbývá jen získat důvěru ve sněmovně.

Pražský městský soud odsoudil na deset let za vraždu muže, který v parku zastřelil kolemjdoucího. Střelec se okamžitě odvolal - před soudem tvrdil, že mu bylo nevolno po špatné večeři, pár pivech a becherovce, přítelkyně mu pak odešla pryč, on o sobě moc nevěděl a oběť zastřelil v sebeobraně, když ho napadla. Soud mu neuvěřil, protože dotyčný kromě jiného nezavolal po střelbě policii ani sanitku, ale prostě odešel - a doma, než zbraň uložil ke svým dalším sedmi legálně drženým, se pokusil upravit vnitřek hlavně tak, aby se nedalo dokázat, že právě z této zbraně smrtící výstřel vyšel.

Takže, pokud chceme věřit těm politikům, kteří tvrdí, že více legálních zbraní mezi lidmi znamená větší bezpečí v ulicích, musí napřed asi tito politici zajistit, aby nebylo možné, že se někomu udělá nanic z jídla, piva a kořalky.

Petr Schwarz

Mimochodem, pokud jste tento týden někde v médiích zahlédli, že prý Češi patří mezi nejšťastnější národy Evropy, berte to s rezervou, španělští výzkumníci, kteří k tomuto závěru došli, měli léta staré údaje a navíc moc těch národů neposuzovali. Zato opravdovou kliku měl Francouz, kterému se v loterii podařilo během krátké doby vyhrát hned dvakrát po milionu eur.

Ať my máme aspoň to štěstí, že někde nepotkáme frustrovaného takyhrdinu, a také se nemusíme se kvůli prý většímu bezpečí v ulicích bát chodit do parku - to přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

autor: Petr Schwarz
Spustit audio