Týden očima Petra Schwarze: Pohled českých očí

15. červen 2019

Česko zasáhly silné bouřky, někde padaly kroupy velké jako pingpongové míčky. Další velké bouřky, které nás můžou pěkně pomlátit, se čekají už brzy.

Rostou platy, ale rostou také ceny, rychleji než statistici čekali. Růst cen se měl podle nich v květnu zpomalit, ale naopak se zrychlil, nejvíce u potravin a nealkoholických nápojů, což jsou zrovna položky, bez kterých se člověk těžko obejde. Počet obyvatel Česka mírně vzrostl, ale jen díky přistěhovalcům, více lidí u nás zemřelo, než se narodilo.

Jiří Pehe: K čemu je Milion chvilek pro demokracii

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše z ANO a ministryně spravedlnosti Marie Benešové za ANO se podle pořadatelů zúčastnilo na 120 tisíc lidí.

Kritici demonstrací organizovaných iniciativou Milion chvilek pro demokracii nabízejí celou škálu argumentů, proč demonstrace údajně nedávají smysl.

Druhý rok po sobě a potřetí celkově se stal podle výzkumu agentury Datank nejlepším místem pro život v naší republice Královéhradecký kraj. „Je to důkaz, že jsme skutečně regionem, kde se lidé cítí bezpečně a dobře se jim zde žije,“ pochlubil se výsledkem královéhradecký sociálně-demokratický hejtman Jiří Štěpán, v jehož kraji je v rámci celé republiky bez práce největší procento mladých do 24 let. Nezbývá než gratulovat. 

Na náměstích více než tří stovek měst demonstrovali lidé za nezávislost justice a proti vládě premiéra Babiše. Podle agentury Median podporuje demonstrace přibližně třetina občanů, 22 procent je považuje za neoprávněné. Vláda se nebude měnit na základě demonstrací, Česká republika není Slovensko, zdůraznil premiér Babiš před týdnem ve slovenské metropoli Bratislavě.

Na Slovensku se měnil premiér a ministr vnitra po vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky, která demonstrace vskutku vyvolala. A nálada ve veřejnosti pak vedla k tomu, že v prezidentských volbách neuspěl kandidát předtím dominantního vládního Smeru a byla zvolena z občanské společnosti vzešlá kandidátka Zuzana Čaputová, kterou dnes čeká inaugurace do funkce hlavy státu.

Ať můžeme důvěřovat nejenom lachtanům

Ondřej Konrád: Zasloužilí veteráni od Národního muzea

Okupace 1968

Překvapit to nemohlo nikoho.

Podle českého prezidenta Zemana demonstrace vůbec nemají smysl, jediná, která podle něj smysl měla, byla v roce 1989. A když už jsme u těch průzkumů, ze všech důležitých ústavních činitelů u nás pouze dvěma více lidí důvěřuje, než nedůvěřuje. Předsedovi Ústavního soudu Rychetskému výrazně více, předsedovi jinak ne zrovna oblíbeného Senátu Kuberovi mírně více. A to je vše.

Za drzou provokaci vůči České republice i jemu osobně považuje prezident Zeman ruský návrh zákona, který by okupanty z osmašedesátého rázem změnil ve válečné veterány s příslušnými výhodami. Ruskému velvyslanci prezident sdělil, že přijetí takového zákona by mělo dlouhodobé negativní dopady na česko-ruské vztahy.

V českém parlamentu začala působit další partaj, která se stala parlamentní ještě dřív, než se mohla zúčastnit voleb. „Přišel čas vzít si naši zemi zpátky,“ oznámil v pondělí nedávno z ODS vyloučený Václav Klaus mladší, když představoval svůj politický projekt s názvem Trikolóra hnutí občanů. Po „ANO jsem já“ Andreje Babiše a SPD-Tomio Okamura, tu tedy máme další hnutí, pro které by spíše sedělo označení fanclub.

Jan Fingerland: Trikolóra, spíše radikální než konzervativní

Bývalý poslanec ODS Václav Klaus mladší (třetí zleva) představil svou novou politickou stranu Trikolóra - hnutí občanů

Česká pravice je zas o něco bohatší. Její řady rozšířilo politické hnutí Trikolóra, které se deklaruje jako konzervativní. Je to ovšem konzervatismus svého druhu.

Prvním pilířem nového hnutí má podle Klausových slov být to, že se dívá na svět českýma očima, a je mu bližší Jaroslav Novák z Pelhřimova než lachtan v Antarktidě. Je jistě potřeba chápat, že lachtan v Antarktidě nemá u nás volební právo, takže je nezajímavý, Googlem dohledatelný Jaroslav Novák z Pelhřimova je ale bývalý poslanec Sládkových republikánů.

No, proti gustu žádný dišputát, každému je holt blízké něco jiného. Klausovo hnutí bude prý hájit hodnoty evropské ve smyslu neafrické a nearabské, křesťanské kořeny jsou tedy zřejmě úspěšně zapomenuty, co také v takovém hnutí s nimi. Pokusů určovat, jak se mají české oči dívat na svět, tu ale už máme dost. 

Petr Schwarz

Na Sibiři se našla 40 tisíc let stará zmrzlá vlčí hlava s vyceněnými tesáky a údajně nepoškozeným mozkem. A nějaký poškozený mozek poškodil na pražském Hlavním nádraží památník věnovaný rodičům Wintonových dětí.

Ať můžeme důvěřovat nejenom lachtanům, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio