Transplantace dělohy je úplně jiná než ostatní operace, vysvětluje chirurg Jiří Froněk

15. srpen 2018

Transplantace dělohy je nejmladší transplantací mezi orgány. Úspěšně ji provedlo jen několik pracovišť na světě, mezi nimi i pražský IKEM. O této náročné operaci hovořil v Magazínu Leonardo přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

„Doposud jsme provedli deset výkonů, celkově jich máme povoleno provést dvacet,“ uvedl lékař.

Pacientkám, které díky IKEMu získali novou dělohu, se daří prý dobře. „Byli jsme úspěšní v tom smyslu, že se orgán přihojil v 8 z 10 případů. Zatím nemáme těhotenství a porod zdravého dítěte, tam jsme zatím v očekávání.“

Tato transplantace je z mnoha důvodů jiná než všechny orgánové transplantace. „Je to zákrok na dobu určitou... Tedy na splnění přání mít jedno, maximálně dvě děti, poté se děloha operativně odstraní. Pak je možné vysadit imunosupresivní léky, a tak omezit případná rizika z jejich užívání.“

V transplantu je největší problém ten, aby příjemce orgán přijal a neodhojoval ho. Je to neutuchající a dlouhý boj. Právě transplantace dělohy může přinést nové poznatky na tomto poli.
Jiří Froňěk

„Děloha je také nejmenší orgán, který jsme kdy transplantovali. Je velká 3 krát 5 centimetrů, má 4 až 6 cév v kalibru maximálně dvou milimetrů... Také u ní nelze měřit jakoukoliv funkci.“

Řadu metod spojených s touto transplantací a pooperačním sledováním museli čeští lékaři vyvinout úplně od začátku. „Naši patologové vyvinuli škálu toho, co je ještě normální nález vzorku z děložního čípku, a co už jsou mírné, střední nebo těžké známky odhojování.“

„V České republice je přibližně 3 tisíce žen, které by mohly profitovat z transplantace dělohy, ale v případě zemřelých dárkyň dělohy, které splňují přesná kritéria, jsou to maximálně desítky. U žijících dárkyň zas může vlivem odebrání orgánu docházet k negativnímu ovlivnění života dárkyně.“

U transplantované ledviny už druhý den můžeme sledovat stav kreatininu, u jater vidíme jaterní testy, ale u dělohy nevidíme vůbec nic. Ta děloha tam prostě jen je, což činí náš život poměrně složitým. I ultrazvuk je problematický, protože cévy jsou tak drobné.
Jiří Froněk

Čeští chirurgové prý usilují o to, aby ti, o které pečují, byli ošetřeni tím nejlepším způsobem. „U transplantací ledvin jsme zavedli všechny možné metody, které zajistí orgán od nejvhodnějšího dárce maximálnímu možnému počtu pacientů.“

V případě jater zase dělí játra až na 100 částí s cílem ošetřit co nejlépe děti a malé příjemce jater, kteří nemohou dostat celý orgán. „Začali jsme dělat transplantace střeva i více orgánů najednou.“

„Transplantace dělohy je dalším krokem. Určitě nám přinese spoustu dalších znalostí, které obecně přispějí nejen rozvoji transplantační medicíny, chirurgie a souvisejících oborů tak, aby z toho naši pacienti profitovali,“ shrnul Jiří Froněk.

autoři: Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související