Střelec zabil na floridské střední škole 17 lidí. Školy jsou i přes to nejbezpečnějšími místy

Při střelbě v areálu střední školy v Parklandu na jižní Floridě včera přišlo o život 17 lidí. Tamní nemocnice ošetřují další zraněné, několik z nich je v kritickém stavu.

Policie útočníka okamžitě identifikovala. Hlavním podezřelým tak je devatenáctiletý Nikolas Cruz, který dříve školu navštěvoval, z kázeňských důvodů ho ale vyloučili. Podle serveru americké stanice CNN byl v minulosti v péči psychiatrů.

Střelba na školách už 20 let

Cruz nejprve začal střílet před školní budovou. Pak vešel dovnitř, kde to dobře znal, a pálil po studentech i učitelích. Ve škole zabil 12 lidí, venku posléze tři další. Dvě osoby zemřely v nemocnici na následky zranění. Podezřelý se teď nachází ve vazbě, zatímco vyšetřovatelé rozplétají okolnosti tragédie.

Útočník podle CNN pálil nejméně jednou samonabíjecí útočnou puškou a měl při sobě množství zásobníků. Policie se také zabývá jeho aktivitou na sociálních sítích, která je prý „velmi znepokojující“.

V případě včerejší střelby na Floridě jde o jeden z nejtragičtějších případů svého druhu. „Smutnou skutečností však zůstává, že Američané žijí v realitě masové střelby na školách už dlouhých dvacet let,“ píše deník USA Today.

Kamery, skenery, stráže, zámky, školení

Za tu dobu se ve vzdělávacích zařízeních výrazně zpřísnily bezpečnostní opatření, neustále probíhají nejrůznější kurzy a školení. Spolupracují na nich psychologové, bezpečnostní konzultanti i experti na střelné zbraně. Některé školy pak z vlastní iniciativy používají nejrůznější metody, včetně skenerů, které zkoumají všechno možné – od dveří a oken až po žákovské batohy.

Téměř dvě třetiny studentů podle CNN v průzkumech uvádí, že na ně v jejich školách permanentně dohlížejí bezpečnostní kamery, vstupní dveře se zamykají a nad tím vším bdí policie či bezpečnostní stráž. V mnoha zařízeních rovněž pravidelně prohledávají veškeré prostory s cílem odhalit zbraně či jiné rizikové předměty.

Cruz nejprve začal střílet před školní budovou. Pak vešel dovnitř, kde to dobře znal, a pálil po studentech i učitelích

Školy jsou stále bezpečnější než ulice

Tragédie, podobné té floridské, ale zastiňují jeden fakt. „Školy byly a stále jsou bezpečným místem,“ myslí si James Alan Fox, profesor kriminologie, práva a veřejného pořádku na bostonské Severovýchodní univerzitě.

Možnost, že se dítě stane obětí střelby ve vlastní škole nelze samozřejmě podceňovat. Pravdou ale podle profesora Foxe je, že pro žáky jsou školní zařízení „vůbec nejbezpečnějším místem“. Mají totiž pevnou strukturu a řád, zatímco jejich okolí – dokonce rodinné domy – bývá nezřídka plné nejistoty a násilí. „Pro mnohé studenty nabízí škola útočiště, nikoli ohrožení,“ podotýká kriminolog.

Nejhorší je jízda na kole

Zároveň ale přiznává, že střelba ve školách je pro Američany hrůznou představou a zdrojem traumat. Dlouhodobé výzkumy však mluví jasnou řečí čísel. A ta prozrazují, že celkový počet obětí ozbrojených útoků ve školách během posledních dvaceti let setrvale klesá.

Mladí lidé čelí mnohem větší pravděpodobnosti, že přijdou o život mimo školní areál. Číhá na ně násilí, nešťastné náhody při experimentech se střelnými zbraněmi, smrtelné úrazy při sportu a také dopravní nehody. Zvlášť riskantní se podle akademika Foxe jeví jízda na kole.

Dospělí žádají výcvik, který by sami neakceptovali

Rodiče přesto stále naléhají na pedagogy a vedení škol. Žádají, aby se vzdělávací instituce zapojily do dalších a tvrdších bezpečnostních cvičení, evakuací a školení o střelných zbraních. „Neuvědomují si ale, že oni sami by tohle na svých pracovištích těžko akceptovali. Už jen pomyšlení na tak zatěžující praxi je pro dospělé traumatizující. A co pak teprve pro děti?, ptá se profesor James Fox v deníku USA Today.

autor: smi
Spustit audio