Ředitel ÚZIS Dušek: Léto bude závod mutací s očkováním. Vakcína je extra bioprodukt a výdobytek civilizace

2. červenec 2021

Při návratu odkudkoli z ciziny je nutné se od 5. července otestovat na covid-19. Výjimku mají pouze lidé, kteří jsou už více než dva týdny naočkováni druhou dávkou vakcíny, případně dva týdny po jednodávkovém očkování. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek je ale toho názoru, že testovat by se měli lidé i po dovolené na území České republiky. 

„Na dovolené – doma, ale zejména v zahraničí – jsme v kontaktu s mnoha lidmi, které bychom normálně nepotkali. Šance na předání nákazy je poměrně vysoká. Můžete mít asymptomatický průběh a nevědomky potom nakazíte kolektiv v práci,“ zdůvodňuje.

Mutaci delta (dříve zvané indická) se podle Duška nevyhneme, je ale možné její šíření zbrzdit. „A to je klíčové zejména v létě, kdy to bude takový závod s očkováním.“

Čtěte také

Že je vakcinace tou hlavní zbraní v boji s pandemií onemocnění covid-19, si myslí také prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu Tomáš Prouza: „Nejdůležitější je se snažit, aby bylo co nejvíce lidí naočkovaných.“

Ladislav Dušek v tomto ohledu spoléhá na to, že česká společnost dobře chápe význam očkování. „Pevně věřím, že lidé jsou rozumní a vzdělaní. Očkování proti vysoce nakažlivým nemocem je jeden z největších výdobytků civilizace,“ upozorňuje.

A dodává: „Je to vlastně extra bioprodukt. Protože očkováním využíváme obranné mechanismy našeho těla, bezpečně je stimulujeme a tak se bráníme proti nakažlivé nemoci. Už jsme takhle jako lidstvo vymýtili řadu velice vážných chorob a také za koronavirem to skutečně může udělat tečku.“

Po druhé dávce klesá počet nakažených na zlomky promile a hlavně téměř mizí těžké průběhy.
Ladislav Dušek

Svá slova dokládá i údaji o nakažených po první a druhé dávce vakciance.

Čtěte také

„Nákazy po první dávce představují nějaká 1,3 procenta a většinou jsou to lidé, kteří se nakazili ještě před nebo těsně po naočkování. Po druhé dávce ale klesá počet nakažených na zlomky promile a hlavně téměř mizí těžké průběhy.“

Tomáš Prouza má za to, že než dosáhneme dostatečné proočkovanosti, je potřeba mít se na pozoru. „Vidíme, že zase dochází ke komunitnímu šíření. Teď je potřeba udělat cokoliv jenom proto, abychom se na podzim vyhnuli dalšímu lockdownu. Nechceme, aby se opakovala situace z loňského léta,“ varuje.

Hosty byli:
Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky
Martin Smolek, náměstek ministra zahraničí
Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky

Také to je důvod, proč si myslí, že vláda by měla dát zaměstnavatelům možnost zpřísňovat pravidla, pokud vnímají nějaké riziko. „Přeci jen ví zaměstnavatel okamžitě, když mu vypadne několik lidí na směně. Než se ta informace dostane přes hygienu do systému a než systém zareaguje, zbytečně to trvá,“ uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.

Spustit audio

Související