Psychoterapeut: Skutečná láska a bezpečí je v tom, že já umím být sám se sebou v okamžiku tady a teď

7. srpen 2021

Covidová pandemie výrazně zvýšila stres a příznaky deprese především u žen, podle některých studií problémy trpí až třetina dospělých. Prověřila epidemie kvalitu vztahů, které máme sami se sebou i s našimi blízkými? „Covid nic nepověřuje, ten tu prostě je a basta. A přemýšlím, kdy vzniklo, že jsme začali říkat, že zátěž něco prověřuje,“ odmítá klišé psycholog a párový terapeut Pavel Rataj.

Podle něj to, co prožíváme v době lockdownů, home officů a distančních škol, je zátěž, nezvyk, neobvyklost. „Nepřijde mi jako prověřování něčeho. To by totiž znamenalo, že se na to nejdřív připravuju. Ale to, že si žiju svůj život, nepřemýšlím o psychické odolnosti, zátěži, seberůstu, zpevňování, a pak mi sem pošlou démona? To je setkání s něčím neznámým.“

Čtěte také

„A kontakt s neznámým znamená, že se buď učím, nebo se toho děsím,“ vysvětluje psychoterapeut.

Největší zátěží je, že pandemie přinesla dlouhodobou nejistotu. Úzkostní lidé stále ještě doufají, že se všechno dá do budoucna ovládnout a předvídat, míní:

„Ale přítomnost tady a teď jako mechanismus zvládání zátěže je součástí spousty psychoterapeutických škol. Meditace a bytí v tady a teď je téma tisíce let nazpátek. Je to něco, co jsme v postmoderním způsobu života a v blahobytu opustili.“

I ti, kteří mají spoustu peněz a všeho, stejně končili v depresích. Proto museli někde potkat ten bod, že to důležité není vně, ale uvnitř.
Pavel Rataj

A jen ti nejodvážnější se nechali životem „vyzvat a potkat“ a začali „tady a teď“ objevovat, připomíná terapeut: 

Čtěte také

„I ti, kteří mají spoustu peněz a všeho, stejně končili v depresích. Proto museli někde na své pouti potkat ten bod, že to důležité není vně, ale uvnitř. Tedy že skutečné setkání, mír, láska a bezpečí je v tom, že umím být já sám se sebou v okamžiku tady a teď.“

Jenže ne každý to zjistil, připouští Rataj: „Pořád někteří doufají, že to bude jinak, že to bude dočasné a že to musí spíš vydržet.“

Lidé, kteří „tady a teď“ objevují, ho začínají i žít. „Tedy meditují, užívají tady a teď, setkávají se se sebou. Dělají něco jiného než druzí, kteří tvoří tu větší skupinu, ta naopak pořád čeká, že to vydrží. A my Češi jsme historicky velcí držáci. A to se teď znovu objevuje jako jedna ze strategií, ‚vydržíme to‘. Nikoliv přišli jsme na to.“ 

Buďme chvíli zdravě sobečtí

Rodiny s dětmi na online výuce a s rodiči na home office mohou sloužit jako příklad situace, ve které o stres není nouze, říká Rataj

Čtěte také

„Stres je jedna věc. Ale já potřebuji mít ventil a potřebuji být zazdrojován. A když to není v rovnováze, převyšuje míra spouštěčů a tlaků na mě a já nemám zdroje, které by mě nabily, tak tam začíná ten průšvih. Jinak stres sám o sobě není faktor, který by byl nebezpečný.“ 

Letní uvolnění, které teď česká společnost zažívá, je ale příliš krátké, varuje psychoterapeut: „Míra stresu u rodin, které byly doma, byla dlouhodobá. Představa, že člověk na měsíc spočine a vše se uvolní, zvlášť když nevíme, jestli to na podzim nezačne znova, takhle nefunguje.“

Návrat do normálu bude pro mnoho lidí trvat rok. Nebo možná ještě déle.
Pavel Rataj

„Návrat do normálu bude pro mnoho lidí trvat rok. Nebo možná ještě déle. Tady bych se ptal, co se stalo. Nervová soustava je pořád vyhecovaná, i když už se nic neděje. Pořád produkuje adrenalin a drží člověka v napětí. To může být podobné mikrotraumatům.“ 

V takový okamžik je třeba se ptát konkrétního člověka, co je pro něj lepší – zda být sám a užít si doma, zatímco zbytek rodiny odjede, nebo naopak strávit víc času sám s partnerem. „Nebo naopak potřebují všichni vypadnout jako rodina do hor nebo k moři, aby vypadli z teritoria, kde se tohle všechno dělo?“

Čtěte také

Mnozí ale naopak potřebují čas na cestu sami k sobě. „Do ticha a do tmy, aby se sami se sebou po roce potkali. Požádat o toto rodinu může být sobecké, no a?“ navrhuje párový psychoterapeut a psycholog.

„Jsme milující a pečující pro druhé, ale nezapomínejme na sebe a pojďme být zdravě sobečtí, protože je znakem zdravého člověka, že reflektuje svoje hranice. Buďme zdravě sobečtí a řekněme: potřebuji vás teď nevidět, ale to neznamená, že vás nemiluji,“ připomíná Pavel Rataj.

Jak psychoterapeut hodnotí změny, které přinesl mezilidským vztahům rok a půl pandemie, lockdownů, home office, nejistot ekonomických, společenských i zdravotních? Poslechněte si celé Leonardo Plus. Připravila Eva Kézrová. 

autoři: Eva Kézrová , oci
Spustit audio

Související