Povědomí české společnosti o legionářích je chabé, tvrdí režisér Nikolaev

31. srpen 2018

Letos je to 100 let, co Československé legie v Rusku bojovaly s bolševiky a prošly dlouhou anabází cesty kolem světa, než se dostaly zpět do vlasti.

„Fenomén legionářů není vybledlý a stále je možné něco objevovat. Cesta do Ruska mi změnila pohled na působení Československých legionářů,“ uvedl v Magazínu Leonardo publicista Tomáš Vlach.

Československé legionáře chápou v Rusku jako ty, kteří ukradli zlato, páchali zvěrstva na civilní populaci, tedy tak, jak jim to vtloukla do hlavy sovětská propaganda.
Tomáš Vlach

Dnes jsou českoslovenští legionáři v Rusku vnímáni spíš negativně. „Jakmile řeknete slovo Běločeši, což je slovo umělé a vytvořené sovětskou propagandou ve 30. letech, tak hodně lidí ví, o co se jedná.“

Ani dnešní Rusko se nijak zvlášť nesnaží měnit tento obraz Československých legií. „Je jim to jedno nebo spíš přihazují do kotle negativního vnímání,“ konstatoval Tomáš Vlach.

Nikolaev: Na velkofilm o legionářích stát není schopen dát peníze

Režisér Petr Nikolaev, který chystá film, byl prý fascinován příběhem Československých legií už od dětství. „Jako kluk jsem se dotýkal předmětů po mém dědečkovi, nejvíc mě samozřejmě zaujala jeho šavle. Postupně jsem pochopil, co je to být legionářem a odjakživa jsem toužil o tom něco udělat.“

Nikolaev je přesvědčený, že povědomí české společnosti o roli Československých legií je chabé. „Proto vidím jako velkou příležitost vyprávět filmem tento příběh. A pro co nejširší publikum.“ Původní záměr bylo udělat velkofilm, který popisuje celý příběh legionářů. „Pochopil jsem brzy, že stát, a jeho instituce, nejsou schopny dát na takový film peníze.“

„Nakonec jsem vypíchl jednu linii: jak se legionáři chtěli co nejrychleji z Ruska dostat... Ti kluci neměli na výběr. Chtěli si zachránit život a potřebovali dojet do Vladivostoku,“ vysvětlil Petr Nikolaev.

Bitva u Zborova: Velký zásah legionářů do průběhu 1. světové války

Historik Petr Prokš má naopak zkušenost, že téma československých legionářů v Rusku je známé i mezi mladými. A kdo vlastně legionáři byli? „Odhaduje se, že měli 50 až 60 tisíc vojáků. Sehráli významnou úlohu při vzniku našeho nového samostatného státu v roce 1918.“

Byla to dobře organizovaná a disciplinovaná vojenská jednotka. Zaujímali strategickou pozici na Transsibiřské magistrále a ovládali celou oblast přístavu Vladivostok.
Petr Prokš

Významnou historickou událostí byla vítězná bitva u Zborova. „Šlo o první velký zásah legionářů do průběhu 1. světové války. Navíc v situaci, kdy byla ruská armáda v rozkladu. Vítězství mělo velký ohlas i u západních spojenců.“

A odkud se vzal legendární poklad legionářů? „Byl spojený s tím, že se po Transsibiřské magistrále odvážel majetek z dosahu bolševiků. A na magistrále bylo několik legionářů, kteří se k transportům zlata a dalších cenností prý dostali,“ objasnil historik Petr Prokš.

autoři: Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související