Policejní prezident skončí, jeho nástupce nemusí ministru vnitra odolat, tvrdí Kroupa

23. duben 2018

Hnutí ANO nejpozději ve čtvrtek obnoví jednání se sociální demokracií o nové vládě. První kolo jednání ztroskotalo na ministerstvu vnitra, kterého se ANO nechtělo vzdát. Nyní ho ale ČSSD nabídlo.

Podle investigativního reportéra Českého rozhlasu Janka Kroupy je rezort důležitý pro obě strany, pro každou ale z jiného důvodu. „Primární motivací ČSSD je, aby ho nemělo ANO. Vnitro je důležité pro události, které se buďto právě dějí, nebo se budou brzy dít,“ uvádí.

Jednou z nich je prý v podstatě jistý konec policejního prezidenta Tomáše Tuhého. „Pokud by někdo chtěl manipulovat policií, pak z pozice ministra vnitra se to dělá obtížně. Ale policejní prezident šéfuje vojensky řízené organizaci a policisté jsou zvyklí poslouchat,“ upozorňuje.

Ministr vnitra může využívat neformální vliv vyplývající z jeho funkce. Má ale vliv na to, kdo bude policejním prezidentem, a pokud ten bude slabý, tak nemusí ministrovi odolat.
Janek Kroupa

Skutek se stal

Kroupa odmítá argumentaci ANO, že kauza Čapí hnízdo je již pouze v rukou státních zástupců. „Část už sice dozoruje státní zástupce, ale policista věc stále zpracovává. Běží vyšetřování druhé části kauzy týkající se daňových optimalizací. Jsou to dvě větve, které mohou Andreje Babiše (ANO) ohrožovat,“ připomíná.

Babiš v souvislosti s kauzou tvrdil, že trestní stíhání si lze v Česku objednat. „Stačí vám kamarádit se s policistou ochotným riskovat svou funkci a trest. Ale v případě Čapího hnízda jsem přesvědčen, že k žádné objednávce nedošlo. Ten skutek se prostě stal. Farmu vlastní Babišova rodina a dotace byla vyčerpána, přestože nebyla vypsána pro velké firmy.“

Protože se jedná o trestný čin proti Evropské unii, tak Andrej Babiš nemá možnost podmínečného odsouzení. Buďto bude nevinný, nebo ve vězení.
Janek kroupa

Babišova tajná služba?

Pod ministerstvo vnitra spadá i Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědka. Po loňských volbách v ní skončil náměstek pro operativu, podle Kroupy blízký exministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), a nahradil ho náměstek, který má naopak blízko k ANO.

„Babiš se v minulosti několikrát nechal slyšet, že za twitterovým účtem Julius Šuman stáli lidé kolem civilní rozvědky. On tomu možná věří a může to být jeden z důvodů, proč se snaží rozvědku ovládnout. Tajná služba má navíc mnoho zajímavých prostředků, které se mohou člověku ochotnému je využít hodit,“ naznačuje Kroupa.

autoři: Michael Rozsypal , ert

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.