Pokud vidím prázdno, snažím se ho naplňovat, prozrazuje režisér Bambušek

19. říjen 2021

Režisér Miroslav Bambušek zkoumá energii, kterou společnosti přinášejí morální vzory. Uvedl scénický dokument o filozofovi Janu Patočkovi či teologovi Josefu Zvěřinovi a brzy vstoupí do kin jeho film Lidi krve o torzech života a krajiny v Sudetech. „Když se člověk zabývá Patočkou, Zvěřinou a dalšími, tak se samozřejmě o tyto autory brousí. Je to prostě tak. Hlavně v nich hledá sílu, kterou třeba ztrácí, nebo nevidí v tomto světě.“

Čtěte také

„Když člověk vidí tu mezeru, díru, tak se ji snaží naplňovat tím, že předkládá tento odkaz. Ale co si budeme povídat – že se tím člověk zabývá, formuje samozřejmě i sebe. To je asi jasné. Pak ale i ten svět kolem. Vidí prázdno, tak se ho snaží nějakým způsobem naplňovat. To, co chybí,“ dodává v pořadu Hovory.

Babuškovy práce velmi často diváky zrovna po srsti nehladí. Po lenosti fyzické si bere na mušku i morální ospalost. Snímkem Jan Hus, mše za tři mrtvé muže například aktualizoval i známého kazatele.

Celý rozhovor Petra Viziny v pořadu Hovory najdete v audiozáznamu.

autoři: Petr Vizina , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.