Ovčáček: „Prezident měl hájit oslavy 28. října do poslední chvíle.“ „Není to lídr,“ kritizuje Klvaňa

23. říjen 2020

Letošní předávání státních vyznamenání na Pražském hradě nakonec neproběhne kvůli neutěšené epidemiologické situaci, ačkoliv ještě ve čtvrtek na tom prezident Miloš Zeman trval. „Každý den může přinést nové překvapení, nový zvrat a jim musíme přizpůsobovat své jednání i mluvu,“ obhajuje v Pro a proti prezidentovo rozhodnutí jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Hlava státu se tak rozhodla na základě současné epidemiologické situace, tvrdí Ovčáček: „Není důvod k jakýmkoliv rozporům nebo hledání problémů. Ale oslavy jsou ústavní pravomoci, nejsou tedy součástí zákazů. Například také jedná sněmovna a Senát, též na základě ústavní pravomoci.“

Čtěte také

Tomáš Klvaňa z New York University Prague, který byl dříve mluvčím prezidenta Václava Klause, změnu hradního postoje k uspořádání ceremoniálu nerozumí: „Prezident rozlišuje politické a odborné věci, což v tuto chvíli rozlišit prostě nelze. Epidemická záležitost v Česku má svůj politický rozměr. A když je něco politická záležitost, tak na tom není nic špatného.“ 

„Ale přesto chci ocenit pana prezidenta, že se nakonec rozhodl ceremoniál přesunout na nějakou lepší dobu. To je moudré rozhodnutí a za to si zaslouží ocenění.“

Ovčáček: Prezident měl svátek hájit

Podle Klvaňy by měla být hlava státu lídrem a být před událostmi, tedy nereagovat na aktuální epidemickou situaci. „Prezident Zeman se ale tady jednoznačně nechává vláčet událostmi, takže nevypadá jako člověk, který si nárokuje být vůdčí osobností,“ míní.

Čtěte také

„28. říjen je nejdůležitější státní svátek,“ oponuje Ovčáček. „Úlohou prezidenta je do poslední chvilky, pokud je to možné, trvat na jeho oslavě. V tuto chvíli ale volíme jinou variantu: proběhne slavnostní výměna hradní stráže, zazní státní hymna a ve večerních hodinách osvětlíme první nádvoří v barvách trikolóry.“

Vyzvat vládu, aby šla příkladem

Mluvčí Hradu vysvětluje, že prezident by v době krize měl být mediátorem, který napomáhá k nalezení řešení. „Také má povzbuzovat občany, ale i hovořit k nim na rovinu, tedy sdělovat mnohdy i nepříjemné věci. To je prvek, který je z pohledu částí veřejnosti nejkontroverznější, ale je potřebný.“

Klvaňa ovšem soudí, že by Zeman mohl právě ty nepříjemné věci říkat mnohem lépe. „Také by měl regulovat právě to, že v této situaci zasedá parlament a Senát. Měl by vyzvat, aby začali zasedat v jiném módu, používat víc virtuální technologie, důsledně dodržovat rozestupy a jít příkladem,“ navrhuje Klvaňa.

Čtěte také

Ovčáček ale věří, že prezident vystupuje velmi správně a v pravý čas. „Příkladem je poslední televizní projev k občanům, který se týkal současné situace. Z jedné strany teď slyšíme, že je pan prezident příliš v politice, z druhé strany, že je málo v politice,“ odmítá kritiku na adresu hlavy státu jeho mluvčí.

„Za tento projev si prezident zaslouží pochvalu. Byl to projev státnický a takových bychom od něj měli slýchat mnohem více. Ale bohužel to kazí dalšími výroky a projevy,“ konstatuje Tomáš Klvaňa.

Poslechněte si audiozáznam celé debaty s argumenty obou stran.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.