Ondřej Neff: Hrnek kafe

14. říjen 2019

Nobelovy ceny letos přitahovaly více pozornosti než jindy. Hlavně Nobelova cena za mír. No a vidíte: dostal ji etiopský premiér Abiy Ahmed.

Tedy člověk, který se opravdu zasloužil o mír. Tak přece jenom se ten svět úplně nezbláznil.

Čtěte také

Za fyziku ji získali tři vědci, dva za objev první planety obíhající jinou hvězdu než je naše Slunce. Ten třetí je James Peebles za teoretické práce související se vznikem vesmíru při takzvaném velkém třesku. Byl také jeden z prvních, kdo se zabýval takzvanou temnou hmotou ve vesmíru.

Rozhodně tu nechci mluvit o fyzice. Zaujal mě jeden příměr, slyšel jsem ho tady na vlnách Českého rozhlasu. Povídali tam o profesorovi Peeblesovi a o temné hmotě. Autor povídání použil příměr, abychom pochopili, co to ta temná hmota je.

Pokusím se to zhruba reprodukovat. Představte si, že celý vesmír se svými galaxiemi je hrnek kafe. Uvaříte to kafe, přidáte mléko a úplně nakonec tam hodíte lžičku cukru. Nuže, to co ve vesmíru vidíme my lidé očima a vše, co vidí přístroje, tedy ty hvězdy a galaxie, to je ten cukr v hrnku kafe. Takový je podíl temné hmoty a toho, co ve vesmíru vidíme a co jsme schopni  jakýmkoli způsobem vnímat.

Mimo cukr

Samo to sdělení není nové. O temné hmotě se snad – a doufám – učí už děti ve škole. Že obsahuje 80 procent vesmíru. Nebo devadesát. Nebo 99 procent. Ale aspoň mne dopadlo to správné ohromení, když jsem v rádiu slyšel ten příměr s hrnkem kafe. Lžička cukru, to je prostě šílené.

Čtěte také

Přemýšlím o té temné hmotě už dlouho. Je těžké přemýšlet o něčem, o čem vůbec nic nevíme. Jsem ale technooptimista. Skutečné tajemství je takové, o kterém vůbec nevíme, že existuje. Jakmile víme, že existuje, to je zásadní průlom. Pak už je to netajemství. Láká ke kroku dál. Že už bylo všechno objeveno? Nenechte se vysmát.

Ano, na Zemi už nikdo neobjeví žádný nový kontinent, neobjeví ani žádný ostrůvek. Ale ten hrnek kafe, to je nekonečný oceán plný kontinentů k objevení. Není to nic za devaterými horami, za obzorem událostí. Jsme toho součástí, je to v nás, jsme to my.

Ondřej Neff

Nedivil bych se, kdyby odpovědi na základní otázky ležely právě tam. V tom hrnku kafe, mimo cukr. Jaké odpovědi? Například na otázky, co je to život, co je to myšlení, co je to vědomí, co je to individualita duše.

Ale dost možná, že ty odpovědi, až se na ně jednou přijde, přinesou takovou bídu, že si lidé budou říkat: šťastná to doba, kdy se o temné hmotě vědělo jenom, že je to něco jako hrnek kafe bez cukru.

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.