Nový občanský zákoník: Komplikuje se vymáhání náhrady za zkaženou dovolenou?

24. leden 2014

Zkažená letní dovolená není nic příjemného. Zvlášť, když za ní člověk zaplatí nemalé peníze. Od ledna mohou lidé díky novému občanskému zákoníku vysoudit odškodnění i za zkaženou radost z dovolené a citovou újmu.

Od ledna by reklamace za zkaženou radost z dovolené měly být účinnější, tvrdí autoři občanského zákoníku. Pokud cestovní kancelář poruší své povinnosti a způsobí klientovi nehmotnou újmu, tak má nárok na odškodnění za útrapy a těžkosti,“ vysvětluje Korbel. Cestovní kancelář tedy neponese žádnou odpovědnost například za špatné počasí, ale musí splnit vše, co slíbila ve smlouvě.

„Nebude to znamenat žádnou změnu, protože napřed klient musí projít klasickým reklamačním řízením. O většině věcí budou rozhodovat soudy, které s tím nemají žádnou zkušenost. A to hlavní důkazní břemeno nese klient. Pro klienty to bude daleko složitější,“ tvrdí místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež, který doporučuje uzavírat s kanceláří tzv. cestovní smlouvu, kde co nejpodrobněji specifikuje požadavky na dodané služby.


Kolik za zkaženou dovolenou

Dovolená se může během chvíle proměnit ve velmi nepříjemný zážitek. Objednali jste si hotel přímo u pláže, ale na místě zjistíte, že je daleko od moře a ještě vám pod okny apartmánu vede čtyřproudá dálnice. Podobné zážitky nejsou v cestovním ruchu výjimkou a klienti se proto brání u pořadatelů zájezdů a žádají vrácení peněz.


Zaostřeno na občanský zákoník – analyzujeme hlavní změny, které platí od roku 2014.

Právě reklamace a zkaženou radost z dovolené řeší od ledna také nový občanský zákoník, který přináší některé novinky v odškodnění. „Lidé vysoudí nejen peníze například za horší ubytování, ale také za to, že jim cestovní kancelář odepřela vytoužené zážitky,“ vysvětluje právník a spoluautor zákoníku František Korbel.

Podobně se k odškodnění za zážitky staví i jiné evropské státy v rámci Unie, vysvětluje hlavní autor zákoníku Karel Eliáš. „My jsme vázáni evropským právem, o čemž rozhodl evropský soud v případě Rakušanky Leitnerové, který řekl, že vnitrostátní právo není relevantní, pokud jde o rozsah škody.“

Rodinná dovolená (ilustrační foto)

Jak velké bude odškodnění, určí nakonec soudci. Podle Tomáše Lichovníka, prezidenta Soudcovské unie, bude velmi záležet na jednotlivých případech. Posuzovat by se měl celý zážitek z dovolené. „Podle mne se odškodnění nedá určit rozdílem v ceně. Za špatných podmínek bych totiž na takovou dovolenou vůbec nejel,“ říká Tomáš Lichovník.

S tím nesouhlasí cestovní kanceláře, kterým vadí, že do zákona se vnáší například pojem radost. „Bude velmi složité dokázat, že jsme vám radost učinili nebo ne. To prostě do zákona nepatří a nepatří to ani do vztahu mezi cestovní kanceláří a klientem,“ odmítá novinku Jan Papež, který upozorňuje, že radost záleží především na výběru dovolené.

„Rozumím tomu, že když někdo nedostane, co si objednal, a také tomu, že nejen přímými penězi se dá vyčíslit ona škoda. Ale podle logiky tvůrců by vám měl odškodnění platit třeba kadeřník, který vám zkazí pracovní volno tím, že se celou dovolenou budete muset trápit při pohledu do zrcadla. Ale odškodnění vám platit nemusí! To musí pouze cestovní kancelář u zájezdu!“ pokračuje v kritice místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Čtěte také

Soudy se při sporech mohou inspirovat například praxí v Německu, kde fungují takzvané frankfurtské tabulky s popsanými případy finančních kompenzací, popisuje právník František Korbel. „Jsou přeloženy do češtiny a dají se nalézt na internetu.“

Kdyby se české soudy řídily už zmíněnými frankfurtskými tabulkami, tak by lidé za ubytování dál od moře dostali také čtvrtinovou slevu, za chybějící výhled deset procent, za nevyhovující a špinavý pokoj až padesát procent. „Frankfurtská tabulka není zákon, je to domluva mezi cestovními kancelářemi spotřebitelskými svazy a exekutivou. Dnes už většina klientů míru odškodnění určuje právě v reklamačním řízení, kdy už dostane patřičnou slevu.“

Dovolená (ilustrační foto)


Cena unikátní památky

Nový občanský zákoník ale nemyslí pouze jen na odškodnění, která se týkají zkažené radosti ze zážitků a dovolené. Finanční kompenzace může dostat člověk i v jiných případech. Například když vám někdo zničí fotografii, která měla pro vás obrovskou cenu, také bude muset zaplatit odškodnění.

Právní norma počítá s takzvanou cenou zvláštní obliby. Vysoudit tak můžete nemalé peníze za citovou újmu, vysvětluje hlavní autor občanského zákoníku právník Karel Eliáš.

„Vlastně vyjadřuje jedinečnost hodnoty poškozené věci pro daného člověka. Typicky se uvádí např. jediná fotka matky, kterou máte,“ vysvětluje Eliáš. Který ale upozorňuje, že věc musí být zničena hrubou nedbalostí nebo úmyslně. Člověk ale bude muset u soudu dokázat, že předmět nebo zvíře mají takové vlastnosti, které pro něj představují opravdu velkou osobní hodnotu.

autor: pbe
Spustit audio