Nový koronavirus není z laboratoře. To by si Čína nebo USA daly vlastní gól, říká biolog a genetik Petr

3. květen 2020

Kolik toho už vědci vědí o původu nového koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19? Hostem Leonarda Plus je biolog a genetik Jaroslav Petr.

„Případů, kdy virus nebo jiné choroboplodné zárodky putují od zvířat k člověku je velká řada a rozhodně nezmizí,“ říká vědec o viru, který nejspíš vznikl mezidruhovým přenosem.

Pokud se například dostanou dva stejné nebo příbuzné viry na tentýž organismus, což se na čínských trzích děje, může dojít k tomu, že se smíchají jako díly „dvou stavebnic“.

Čtěte také

„Tak zřejmě vznikl nový korona virus, protože má základ z netopýrů, ale ten špičatý protein na povrchu vypadá, že se dostal z luskounů... Ale ještě tam muselo být další zvíře, přes které vir šel na člověka.“

Petr připomíná studii, která odhaduje, že roli mohli sehrát toulaví psi, kteří se na tržištích vyskytují. „Virus má totiž svou dědičnou informaci nápadně vyčištěnou od dvou písmen z běžných čtyř.“

„Psi mají ve svých buňkách zvláštní mechanismus, kterým rozeznávají viry podle dvou písmen navíc než v jiné dědičné informaci... Virus zřejmě prošel jakýmsi vymytím dvou písmen, je to na něm vidět a vědci to vysvětlují tím, že prošel psem.“

Virus by z laboratoře vypustilo ven jen ťululum

„Samozřejmě, že viry se vyrábět dají, dá se syntetizovat dědičná informace viru a z ní virus vyrobit. Není to ale jednoduché, musí to být špičková technologie, laboratoř i vědci.“

Schopných týmů je na světě dostatek, soudí genetik. „Je otázka, proč by to někdo dělal. Kdybych chtěl být bioterorista, tak bych rozhodně nemrhal časem a penězi na to, abych si v laboratoři vyráběl virus. Vzal bych si něco, co už příroda vyrobila a to bych vypustil.“

Jestli tento virus někdo vypustil úmyslně, tak to bylo naprosté ťululum, protože to odnesla Čína, což jsou spolu s USA dnešní hlavní podezřelí. Dnes to Amerika odnáší ještě víc než Čína, takže by si dali vlastního góla, proto tomu nevěřím.
Jaroslav Petr

Biolog by prý byl radši, kdyby byl současný virus vyroben v laboratoři. „Protože jestli takové viry mohou vznikat spontánně v přírodě, tak to znamená, že nejsme za vodou... a může se něco podobného objevit kdykoliv a kdekoliv.“

„Měli bychom se připravit, že to není poprvé, ani naposledy, ale není to to nejhorší, co nás mohlo potkat. Mohou přijít virové nebo bakteriální choroby, které budou daleko horší a s tím musí lidstvo počítat,“ upozorňuje Jaroslav Petr.

Jsou někteří lidé vůči koronaviru odolnější než jiní? Jak pokračuje vývoj vakcíny čí léku na covid-19? Poslechněte si celé Leonardo Plus!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.