Nina Špitálníková: Severka. Prominentní dítě severokorejské diktatury – viník, nebo oběť?

3. červen 2024

Ústředním tématem románové prvotiny Niny Špitálníkové je téma svobody, ale také svědomí. Autorka získala v roce 2021 cenu Magnesia Litera za knihu rozhovorů se severokorejskými uprchlíky Svědectví o životě v KLDR. Svou hlubokou znalost severokorejské reality nyní přetavila do románu, který vychází ze skutečného příběhu prominentky severokorejského režimu.

Ta po útěku žije v jihokorejském Soulu. Hluboká ideologická indoktrinace, které je v Severní Koreji vystaven každý už od útlého dětství, v ní však zanechala tak hluboké stopy, že pro ni život ve svobodném světě nakonec vlastně není vysvobozením.

Účinkují: Dagmar Křížová, Viktor Kuzník, Petr Kubes, Ondřej Dvořáček, Šárka Šildová, Barbora Goldmannová, Štěpánka Romová, Martin Siničák
Připravil: Radim Nejedlý
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Zvuková spolupráce: Antonín Kánský
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 22. 5. 2024

Příběh dcery vysoce postaveného severokorejského funkcionáře v knize kontrastuje s příběhem jiné dívky. Tu režim za chování, které je v západním světě zcela běžné, poslal do pracovního tábora. Setkává se v něm s nepředstavitelnou brutalitou dozorců a životními podmínkami, v nichž se pro mnohé z odsouzených stává smrt kýženým vykoupením.

Autorka do románu zakomponovala také autentické rozhovory, které literární fikci dávají pevnou faktickou základnu. Vzniká tak literární tvar, který přibližuje nelítostný a striktně hierarchický severokorejský režim očima lidí z opačných konců společenského žebříčku.

Čtěte také

Román tak na základě reálných příběhů klade hlubší otázky po nevyhnutelnosti osudu člověka, který se narodil do prostředí svázaného striktními pravidly, do rodiny, která byla důležitou součástí totalitního systému.

Když ideologický „guláš“ snídáte, obědváte i večeříte už od raného dětství, zůstane vám jeho chuť na patře ještě dlouhá léta. Může takový člověk někdy najít svobodu?

KUPUJTE NA RADIOTEKA.CZ

Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.