Muži se bojí mladé holky Grety, která nemá strach říct svůj názor, myslí si socioložka Linková

29. říjen 2019

Socioložka Marcela Linková stojí například za projekty Ženy ve vědě, Ženy v disentu nebo Gender a věda. Má za to, že v Česku ještě dnes dívky nevychováváme tak, aby si dokázaly budovat vlastní nezávislost a stát si za svým názorem.

„Feminista je člověk, muž nebo žena, kterému jde o to, abychom žili ve společnosti, která bude ženám a mužům měřit stejně a kde budou mít ženy stejnou šanci na úspěch jako muži,“ vysvětluje socioložka Marcela Linková.

Čtěte také

Jako základní kámen proměny společnosti vnímá výchovu. „Potřebujeme vést diskusi o tom, že všechny děti (dívky i chlapce) je potřeba vychovávat tak, aby byly rozjívené – budovaly si vlastní nezávislost, kritické myšlení a neustupovaly v názorových bitkách. A my takhle holky nevychováváme.“

Strach z Grety

Motivací k urážkám aktivistky Grety Thunbergové, které v některých případech hraničí se sexismem, je podle Linkové strach.

„Oni (muži) se podle mě bojí toho, že je tady mladá holka, která nemá strach říct svůj názor. Stoupne si a řekne, co si myslí. My na to nejsme zvyklí. Tady v Čechách je jen málo výjimečných žen, které se nebojí tohle dělat ve veřejném prostoru.“

Vyznamenání (ne)jen pro muže

Čtěte také

Jako problematické z hlediska rovného přístupu vidí socioložka například právě proběhlé udělování státních vyznamenání. Upozorňuje na to, že si mezi vyznamenanými nelze nepovšimnout nízkého zastoupení žen. Na seznamu celkem 42 oceněných osobností se jich totiž letos objevilo jen pět.

„Otázka je, jestli by si některé ženy vyznamenání od člověka, jako je prezident Miloš Zeman, vůbec převzaly,“ zamýšlí se Linková s odkazem na některé nepříliš uctivé výroky hlavy státu o ženách.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Marcelou Linkovou. Mluvily například o tom, proč kampaň MeToo v Česku tolik nezarezonovala nebo z jakého důvodu se oběti ještě dnes bojí nahlašovat znásilnění.

autoři: Barbora Tachecí , marz

Související