Migranti sice mají v Itálii přístup k očkování proti koronaviru. Digitální certifikát ale nedostanou

25. září 2021

Pandemie koronaviru a reakce italské vlády odhalily nebezpečnou situaci migrantů, kteří se na Apeninský poloostrov dostali nelegální cestou. Na serveru EUobserver o tom píše nezávislá novinářka žijící v Itálii Rebecca Ann Hughesová. Utečenci, kteří nemají povolení k pobytu, totiž nejsou registrovaní ani v italském zdravotnickém systému. Řeč přitom není jen o nelegální ekonomické migraci, ale také o uprchlících a žadatelích o azyl. Ani teď nemají plný přístup k lékařské péči.

V době nouzových stavů měla řada evropských zemí potíže s nedostatkem pracovních sil, který začal ovlivňovat i dodávky potravin. Mnohé vlády, včetně té italské, se snažily urychleně vyřešit postavení migrantů, kteří pracují načerno mimo jiné v zemědělství.

Čtěte také

V případě Itálie se ale podle novinářky Hughesové ukázalo, že mechanismus zavedený v květnu loňského roku je plný chyb, je příliš zdlouhavý a je nadmíru byrokraticky náročný.

Britský politický web Open Democracy v září napsal, že do této chvíle italské úřady zpracovaly necelých 13 procent podaných žádostí. Jen 5 procent z nich vyneslo žadatelům povolení k pobytu. Migranti, kteří na projednání žádosti stále čekají, zůstávají ve zranitelné pozici, ještě donedávna se například ani nemohli nechat očkovat proti covidu-19.

Vláda v Římě sice ujišťovala, že očkovat se může nechat kdokoliv, tedy bez ohledu na svůj právní status. V praxi to tak ale nebylo. Aby si člověk mohl zamluvit termín očkování, musí obvykle do rezervačního systému zadat kód z karty pojištěnce. Průkazy ale mají pouze lidé s povolením k pobytu, vysvětluje Hughesová na serveru EUobserver. 

Mnozí utečenci dál žijí v riziku, což ohrožuje celou společnost. O to víc, že se migranti bez dokumentů nezřídka živí výpomocí seniorům.

Migranti v Itálii dostávají dočasný kód, který jim zpřístupňuje lékařskou péči. Jenže, jak v červnu informoval americký list New York Times, jen ve třech italských regionech se tato čísla pojištěnců dala vložit do rezervačních systémů na očkování. To znamená, že mnozí utečenci dál žijí v potenciálním riziku, což ale potažmo ohrožuje celou společnost.

O to víc, že se migranti bez dokumentů nezřídka živí výpomocí seniorům. 

Italská hierarchie práv?

Po nátlaku ze strany aktivistů a lidskoprávních organizací se běženci mohli začít ve větší míře očkovat proti koronaviru letos v létě. Jenže migranti narazili na nový problém.

Čtěte také

Každý, kdo v Itálii dostane alespoň první dávku vakcíny, si může stáhnout digitální certifikát. Italská pravidla teď vyžadují, aby se tímto dokladem prokazovali návštěvníci kin, muzeí, restaurací nebo sportovních zařízení. Jenže utečenci, byť očkovaní, se k certifikátu nedostanou, pokud nemají kartu pojištěnce, pas nebo občanský průkaz.

V praxi to znamená, že i když jsou očkovaní, nemohou to nijak dokázat a nemají tak přístup k mnoha službám. Řada z nich si v této souvislosti stěžuje na diskriminaci.

Aktivista Aboubakar Soumahor tvrdí, že to vše je další příklad italské „hierarchie práv“, která penalizuje migranty. Digitální certifikáty by neměly být dalším nástrojem diskriminace, cituje Soumahora článek na serveru EUobserver.

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách podle Tey Veselákové.

V německých volbách se hraje také o budoucnost zadlužování Spolkové republiky i celé Evropské unie. Je řešením diplomatické roztržky mezi Francií a jejími spojenci připojení Paříže k novému obrannému paktu, který vše způsobil? Čínský prezident Si Ťin-pching se chystá na zavedení větší kontroly nad ekonomikou. A albánský premiér překvapil genderovým složením nové vlády.

Spustit audio

Související