Libor Dvořák: Lukašenko vyhrál. A je vlastně jedno, kolik procent si tentokrát nechal napsat

27. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Alexandr Lukašenko | Foto: Sergei Karpukhin/TASS, Profimedia

Libor Dvořák: Lukašenko vyhrál. A je vlastně jedno, kolik procent si tentokrát nechal napsat

Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko podle průzkumů u volebních místností získal v nedělních prezidentských volbách 87,6 procenta hlasů a zajistil si tak posedmé pět let v čele země. Informují o tom s odkazem na státní televizi světové agentury. EU výsledky voleb neuznává. Oficiální výsledky mají být sděleny do 5. února.

Čtěte také

Skoro věčný běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který své zemi vládne rukou stále tvrdší už přes 30 let, po minulých volbách, provázených masovými protesty, prohlásil, že příště už kandidovat nebude.

Jak jsme ale už tenkrát správně tušili, nestalo se. Baťka – zřejmě v přesvědčení, že této zemi přece nikdo jiný lépe vládnout nemůže – kandidoval znovu a otázkou už předem bylo jen, kolik procent voličských hlasů si nechá připsat tentokrát. 

Carská milost pro asi 300 vězňů

Letošní předvolební atmosféra se od té předchozí zásadně lišila: Žádné masové protesty, skuteční oponenti režimu jsou v exilu nebo za mřížemi a necelé tři stovky propuštěných z věznic jsou spíš jakousi carskou milostí na znamení dobré vůle.

Čtěte také

Skuteční vůdci opozice jako Viktor Babarika, Sjarhej Cichanouskij nebo Máša Kalesnikavová dál zůstávají ve vězení, kde si odpykávají drakonické tresty. 

Skutečná opozice se tentokrát o nasazení vlastních osobností do voleb ani nepokoušela, a ze čtyř protikandidátů do počtu, kteří získali kolem dvou procent, byl nejkomičtější kandidát komunistů Syrankov, který Lukašenka přímo podporoval.

Což baťka patřičně kvitoval, když prohlásil: „Mně se líbil Serjoža Syrankov… který řekl: Všichni držíme spolu a vítězství přejeme současnému prezidentovi.“ Inu – demokracie po Bělorusku. 

Čtěte také

Protestní akce proti běloruským prezidentským volbám se konaly v okolních zemích, kam se po roce 2020 uchýlilo až půl milionu Bělorusů. Největší z nich proběhla pod heslem „To nejsou naše volby“ ve Varšavě. 

Lukašenkova protikandidátka z minulých voleb Svjatlana Cichanouská na této akci prohlásila: „Myslím si, že nejtrefnějším označením toho, co se dnes v Bělorusku odehrává, je výsměch. Výsměch tváří v tvář samotnému principu voleb, jejich průběhu, běloruskému národu i mezinárodnímu společenství.“

Libor Dvořák

Paní Cichanouská si je ovšem jistě vědoma toho, s kým a čím má tu čest. Lukašenkův režim, podobně jako Putinův, dospěl do stádia, kdy veškerou opozici doslova zaškrtil a doma se tedy v tuto chvíli nemá čeho bát.

Tyto režimy s největší pravděpodobností odejdou až se svými stvořiteli – a na takovýto odchod si u obou křepkých sedmdesátníků zřejmě ještě poměrně dlouho počkáme. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu