Levice v České republice se ukládá k zimnímu spánku. Je otázka, kdy se probudí, hodnotí politolog Jelínek

15. říjen 2018

Levicové strany v Česku po letošních komunálních a senátních volbách výrazně ztrácejí. Poprvé od vzniku horní komory parlamentu v ní neusedne žádný zástupce KSČM. Sociální demokraté dokázali získat pouhé jedno senátní křeslo a v komunálních volbách získali polovinu mandátů oproti minulému období. Dokáže se tradiční levice vzchopit a získat voliče?

„Levicový voliči nemizí, jen volí jinou stranu nebo hnutí. Také levicová politika mizet nemůže,“ uvedl v pořadu Pro a proti politolog Petr Sokol z CEVRO Institutu.

Radko Kubičko: Kdo to tu vyhrál ty volby

Volby 2018

Letošní podzimní volební sezónu máme za sebou a moc se toho zatím nezměnilo. Strany se jako obvykle přely, kdo v ní vyhrál, ale to je vždy na české politické scéně tak nějak napůl.

Podle něj levicovou agendu do určité míry převzala jiná politická uskupení. „Je také možné, že vedle hnutí ANO vyroste nějaká nová levicová strana nebo se rehabilitují tradiční levicové strany v očích voličů.“

I komunisté jsou ve velmi těžké situaci. „Doteď profitovali z toho, že je volili ti, kteří z nějakého důvodu nostalgicky vzpomínali na komunistickou totalitu.“

Oslabování tradičních levicových stran v Česku není žádná výjimka. Děje se to v celé Evropě, sociální demokracie jdou všude dolů, ztrácejí v souboji s novými uskupeními, která nabízejí levicová řešení v jednodušším, populističtějším obalu.
Petr Sokol

„Komunisté byli navíc stranou protestu: nebyli nikdy ve vládě a odmítali současný režim jako celek. Oboje ztratili: hlavní strany protestu jsou teď hnutí ANO a částečně SPD.“

Čeští komunisté také začali spoluvládnout. „Nejprve ve větších městech, pak v krajských koalicích. To se špatně vysvětluje, že jste protestní stranou. Proto bude opravdu velmi těžké, aby se komunisté vrátili na trajektorii vzestupu, nebo aspoň udrželi své dosavadní síly mezi 5 a 10 % voličů.“

„Možná vznikne nějaké skrytě levicové uskupení na levém středu, které se bude tvářit, že nemá s ideologií nic společného, ale bude mít rétoriku, která naláká část sociálnědemokratických voličů. Ale 5% klauzule vznik nových stran trochu omezuje,“ upozornil Petr Sokol.

Sociální stát je hotov, voliči mají jiné potřeby

Petr Holec: Senát jako cena útěchy. Takhle se demokracie nejistí

Zástupci Občanské demokratické strany, po druhém kole senátmích voleb, 13.10.2018

Skončily volby do Senátu a úspěšné politické strany se jako obvykle trumfují, co všechno jejich úspěch znamená.

Politolog Lukáš Jelínek Masarykovy demokratické akademie je přesvědčen, že levice v České republice se ukládá k „zimnímu spánku“. „Je otázka, kdy se probudí. Nemyslím ale, že by levicové přístupy definitivně vymizely.“

„Levicoví voliči jsou spokojeni, protože jejich potřeby uspokojuje hnutí ANO nebo jiné politické formace,“ soudí expert.

Důvodem úpadku levice může být i to, že sociální stát, který se v Evropě budoval po 2. světové válce, dosáhl určité úrovně. „Tu respektuje levice i pravice, občané si na něj zvykli a nemají potřebu si nějak zvlášť extrémně uspokojovat své sociální potřeby.“

Potřebujeme zjistit, co chce dnes levicový volič, jaké jsou jeho současné priority. Ani samotné politické strany to nemají zmapované, takže pak levicové hlasy sklízí strany, které udělají jednoduchou marketingovou kampaň.
Lukáš Jelínek

„Voliči se pak spíš poohlížejí po tom, jak posílit svou bezpečnost nebo pospolitost,kterou můžeme definovat národnostně, etnicky nebo kulturně.“

Současná evropská levice je dnes zkostnatělá a jen velmi obtížně promýšlí nové cesty. „Bude hodně důležité oslovit nějakou aktivistickou skupinu lidí, kteří by byli ochotni dělat levicovou politiku, ať už v dresu stávajících levicových stran nebo těch nových.“

„A to bude dost obtížné, když celou řadu voličů oslovují Piráti. Ti sice nejsou vysloveně levicovou stranou, ale v některých oblastech akcentují témata, která by jinde na Západě byla považována za levicová,“ shrnul Lukáš Jelínek.

autoři: Veronika Sedláčková , oci
Spustit audio

Související