Kněz Vacek: Drtivá většina lidí není osobnostně vyspělá a nepřerůstá třináctileté děcko
Katolický kněz Václav Vacek působí jako farář v Letohradu. „Kritizuji církev proto, že ji mám rád. Celý život sloužím Ježíšovi a poukazuji na to, co děláme nešikovně, nebo špatně, abychom to mohli zlepšit,“ říká. Jeho tématem jsou manželství a soužití v páru. „V naší společnosti ale drtivá většina lidí nepřeroste třináctileté děcko. Nejsou osobnostně vyspělí,“ kritizuje v pořadu Hovory na Českém rozhlase Plus.
„To znamená, že v jedenácti letech má člověk hotový mozek. Proto i ti dospělí jsou chytří, zvládnou náročné zaměstnání. Ale opomíjí budovat vztahy. Proto říkám, že jsou jak třináctiletí. Protože vztahy s nejbližšími, to je nejnáročnější,“ tvrdí Vacek.
Čtěte také
„My se připravujeme do školy, do zaměstnání, připravujeme se na vojně a tak dále. Ale o manželství nebo přátelství máme naivní představy,“ je přesvědčený a doplňuje:
„Společnost vůbec nevychovává lidi. A pak to manželského svazku vstupují lidé nezralí.“
Právě proto se kněz zaměřuje na práci s páry. Pořádá setkání, na kterých se lidé svěřují se svými problémy ve vztahu. Vacek neodsuzuje ani ty, jimž se manželství rozpadnou a pracuje i s rozvedenými.
„Ostatně Ježíš byl taky rozvedený,“ glosuje. „A nešlo o vztah s Magdalénou. ALe o vztah s Jidášem. To bylo ohromné přátelství. Než Jidášovi takzvaně ruplo v kouli.“
Srazit z podstavce
Dynamiku soužití se ženou čerpá ze soužití se svým andělem strážným, jak říká – a tím je Jana. „Všiml jsem si, že všichni velcí kněží, velké osobnosti, měli nablízku ženu, která je obohacovala,“ přiznává.
Čtěte také
Tak začalo jeho soužití s Janou. „Hloupí lidé hned mysleli na to, že sdílíme postel. Ne,“ říká. „Jana je prostě můj anděl strážný, který mi dává zpětnou vazbu.“
Upozorňuje ho na to, v čem chybuje. Nebo třeba když v kostele příliš moralizuje, nebo ztrácí pojem o čase. „Ztratil jsem o sobě veškeré iluze. Já se snažím být laskavý, hodný a tak dále. A najednou jsem díky Janě zjistil, že to soužití je obtížnější, než jsem si představoval,“ připouští.
„Farář zkrátka nemůže být na podstavci. A to, že mě Jana z toho podstavce stáží, je pro mě cenné.“
V čem se na něm projevu, že má italské předky? Co na sobě považuje za krásné? A proč srovnává smrt blízkého člověka a rozvod? Poslechněte si celé Hovory.
Související
-
Smlouva s Vatikánem je výhodná jen pro církev. Umožní krýt sexuální zneužívání, naznačuje senátor
Podle senátora hrozí, že libovolná osoba může být zavázána mlčenlivostí a orgány činné v trestním řízení se ocitnou v úzkých.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.