Každá ocenění mají takovou váhu, jakým lidem se dostanou do rukou, říká Jiří Grygar

29. říjen 2018

Jedním z vrcholů každoročních oslav vzniku českého státu je ocenění osobností, které se měly zasloužit o rozvoj země. Udělování státních vyznamenání doprovázejí pravidelně vášnivé diskuze, jestli si vybraní lidé takovou poctu zaslouží.

Ondřej Konrád: Oslavy zmoklé, velké i nepřekvapivé

Státní vyznamenání, Vladislavský sál, Miloš Zeman

Kdyby měl svatý Petr v nebi dobrou náladu, mohlo probíhat slavení československého centenia velkolepě; aspoň během soboty tomu povznesená nálada zaplněných pražských ulic napovídala.

„Samozřejmě že záleží na tom, kdo ocenění udílí... Ale jako vědec věřím, že úsudek je pravdivý nezávisle na tom, kdo ho vysloví,“ uvedl v pořadu Pro a proti politolog Petr Robejšek, mentor Realistů, který obdržel Medaili za zásluhy v roce 2016.

Podle něj je problém společenských věd, že se nemohou nikdy dobrat objektivní pravdy. „Záleží proto vždy na tom, kdo vyslovuje nějakou myšlenku a jak já k němu stojím.“

„Ale máme přímou volbu prezidenta, takže je zde jistá objektivizace jeho role, tedy větší část obyvatelstva si myslí, že on je ten pravý pro všechno, i pro tento úkon udílení cen.“

Moje důvěra k politikům v Senátu a Sněmovně není přehnaná. Návrhy, které udělali, jsou často v posledních letech tak trochu na vztek panu prezidentovi. Bál bych se, kdyby byla příliš rozšířená nenávist vůči prezidentovi, kterou tady v určitých kruzích pozoruji.
Petr Robejšek

Politolog se necítí být odborníkem ve všech oblastech. „Proto se neodvažuji posuzovat, jestli si nějaký zpěvák zaslouží cenu a podobně.“

„Když nejsme schopni objektivně posoudit kvalitu oceněného, tak potom  posuzujeme posuzovatele. Do toho pak vplývá to, jaký máme názor na pana prezidenta Zemana. Tady bych radil, abychom uvažovali o úctě k úřadu, který zastává,“ vyzval Petr Robejšek.

Současný prezident se rozhoduje dost svérázně

Ondřej Neff: Sebereflexe

02682772.jpeg

Týden oslav 100. výročí republiky je za námi. Obsáhl spoustu poutavých momentů, některé byly dojemné, jiné bombastické a jiné zase k smíchu.

Astrofyzik a astronom Jiří Grygar, který v roce 2016 odmítl být v seznamu navržených na státní vyznamenání, nevidí problém u nejvyšších vyznamenání, jako je Řád bílého lva. „Všichni tři čeští prezidenti byli docela opatrní.“

„Hlavním problémem jsou Medaile za zásluhy, tam se to významně liší. Mně vyšlo, že asi nejuvážlivější byl Václav Havel, poměrně dobře dopadl Václav Klaus, ale u současného prezidenta dost výrazně nemohu souhlasit.“

Každé vyznamenání je také kontrasignováno premiérem, připomněl astronom. „Takže jakási kontrola tu je, ale nevím, jak se v praxi uplatňuje, nebo neuplatňuje.“

Každá ocenění mají takovou váhu, jakým lidem se dostanou do rukou. Nobelovy ceny to mají aspoň v přírodních vědách jasné, česká ocenění jsou pochopitelně méně významná.
Jiří Grygar

Senát a Poslanecká sněmovna mohou navrhovat prezidentu republiky své kandidáty. „To je docela dobré. Pozoruhodné je, jak prezidenti těchto seznamů využívají. A tam myslím, že je velký rozdíl... Celá řada lidí se dnes do finále nedostane, tam rozhoduje prezident dosti svérázně.“

„Důležité je, aby si cena získala váhu tím, kdo bude oceněn. Jestli se najdou lidé hodní této ceny, tak se sama její cena zvýší,“ konstatoval Jiří Grygar.

autoři: Veronika Sedláčková , oci
Spustit audio

Související