Julie Hrstková: Boj o práci? Spíš o mzdy

27. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Úřad práce | Foto: Jakub Stadler, MAFRA / Profimedia

Julie Hrstková: Boj o práci? Spíš o mzdy

Konec loňského roku se v mnoha podnicích nesl ve znamení propouštění. Hromadně se zbavilo 5,5 tisíce zaměstnanců přes 50 firem, což je násobně víc než koncem roku 2023. Za poslední tři měsíce roku stoupl podle údajů Úřadu práce počet evidovaných nezaměstnaných o 17,5 tisíc, zatímco počet volných pracovních míst klesl o 20 tisíc.

Čtěte také

Poměr mezi počtem uchazečů a nabídkou volných míst klesl na 1,2 – to bylo naposledy v Česku k vidění v únoru 2018. Statistiky počtu volných pracovních míst z dílny Eurostatu či ČSÚ navíc naznačují, že by skutečný počet volných pozic mohl být ještě výrazně menší.

Celková nezaměstnanost loni koncem roku vystoupala na 4,1 procent, což je nejvíc za poslední čtyři roky.

Kdo propouští?

Podrobnější pohled na nezaměstnanost pak ukazuje, že se ve větší míře zbavují zaměstnanců společnosti z průmyslu, nejvíc z oblasti automobilového průmyslu a jeho subdodavatelů. Dalším podnikem, který osekává počet lidí je státní podnik Česká pošta. Ta v tom bude pokračovat i letos, do konce března propustí tisíc provozních zaměstnanců a 250 manažerů.

Čtěte také

Otázka, která zajímá všechny, je jediná: Bude pokračovat propuštění i v letošním roce? Kdo se má nejvíc obávat o práci?

Napovědět může pohled na jednotlivé sektory české ekonomiky. Průmysl, který se podílí necelými 30 procenty na přidané hodnotě české ekonomiky a zaměstnává téměř 1,5 milionu lidí, klesal už druhým rokem v řadě, a ani letos se nečeká zázrak.

Důvodem je nízká poptávka, především ze slábnoucího Německa, vysoké ceny energií, silná konkurence levných výrobků z Číny, včetně elektromobilů podléhajících clům. A celkově i přechod na elektromobilitu, která si dle očekávání žádá méně zaměstnanců.

Firmy jsou velmi opatrné

Svaz průmyslu a dopravy upozorňuje také na vysokou míru regulace. Firmy jsou dle průzkumů z konce loňského roku velmi opatrné až negativní ohledně vývoje zakázek a investic, takže se nedá čekat, že by ve velké míře nabíraly, spíš naopak.

Čtěte také

Statistiky, které ukazují vývoj ve stavebnictví, vypadají ještě hůř. Stavební produkce klesá, největší propad čeká s ohledem na vývoj stavebních povolení bytovou výstavbu. Špatný stavební zákon a pozastavená digitalizace stavebního řízení nadějné vyhlídky nepřinášejí, jedinou nadějí jsou liniové stavby.

Očekávaný růst v letošním roce bude především záležitostí nízké srovnávací základny minulých let.

Otázkou je veřejný sektor a státem vlastněné firmy. Pokračovat bude propuštění na České poště. Největší nákladní železniční dopravce ČD Cargo oznámil koncem loňského roku, že v příštích měsících propustí 420 zaměstnanců. Podzimní volby pak přinesou tradiční záplavu proklamací o propuštění ve veřejném sektoru, především úředníků.

Permanentně rostoucí byrokracie a množství agend, které stát obhospodařuje, ale naznačuje, že tady mohou být zaměstnanci v klidu.

Česká ekonomika na tom má být letos líp než loni. Hlavním důvodem má být snižování úrokových sazeb v Česku i zahraničí, což má podpořit investice, poptávku a s tím i dynamiku ekonomiky a možná nakonec i zaměstnanost.

Julie Hrstková, komentátorka Hospodářských novin

Zatím stále platí, že Česká republika má nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci Unie. Současně se reálná hodnota mezd stále pohybuje na úrovni před šesti lety, podniky si proto mohou dovolit být v propuštění opatrné, pokud očekávají, že se situace zlepší.

Nezaměstnanost, na rozdíl od úrovně mezd a platů, nebyla v Česku nikdy dlouhodobě velkým problémem. A přes ne zcela optimální vyhlídky nebude ani letos.

Autorka je komentátorka Hospodářských novin