Jsme rebelové bez příčiny – chceme být naštvaní, říká o stavu společnosti výtvarník Kokolia

23. říjen 2019

Jeho sloganem, který se snaží propagovat, je „slow looking“. Nadávat na něco, co nemůžeme změnit, je podle umělce Vladimíra Kokolii ztráta energie. Hledat, co změnit jde, je prý ale důležité.

Malíř a pedagog Vladimír Kokolia se stal letos vítězem výtvarné soutěže na ztvárnění plánované stanice metra D Olbrachtova. Z pohledu autora bylo pro Kokoliu největší otázkou to, jestli metro vůbec potřebuje uměleckou výzdobu, když je možné ho udělat technicky dokonale. 

Čtěte také

„Nakonec mě ale napadlo, že metro pořád umožňuje to čekání – vždycky se chvilku čeká na vlak. A s touhle vzácnou situací by se mělo nějak pracovat.“

Naštvaná společnost

V dnešní společnosti vidí Vladimír Kokolia obdobu rebelů bez příčiny. Lidé jsou podle něj naštvaní hlavně proto, že naštvaní chtějí být. On sám všeobecné naštvání nesdílí. Rozhořčení nad konkrétními lidi ale pociťuje.

„Když sleduji prezidentovy kroky, tak mi to přijde nedůstojné nejen toho úřadu, ale i celé scény,” uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Vladimírem Kokoliou. Mluvili také o současných trendech v umění nebo o tom, jestli dnes ještě existují oficiální umělci.

autoři: Barbora Tachecí , marz

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.