Jednou budeme běžně získávat elektrickou energii z rostlin, předpovídá designérka Ermi van Oers

25. květen 2018

Designová lampa, která využívá energii z rostlin, je vlajková loď nizozemského start-upu Living Light. Jeho zakladatelka Ermi van Oers se ve své práci snaží propojit přírodu, vědu a design.

„Produktový designér má velkou zodpovědnost. Všude kolem nás jsou produkty, takže jako designérka mohu prostřednictvím své práce změnit svět k lepšímu,“ uvedla v Magazínu Leonardo Ermi van Oers.

Jedním z prvních produktů jejího úsilí byla plovoucí lampa, která čerpala energii z mikrorganismů ve špinavé vodě rotterdamského přístavu.

„Během své práce jsem narazila na výzkum mikrobiálních palivových článků... Začala jsem zkoumat možnosti, a za nedlouho byly na světě dvě žárovky, které se rozsvítily elektřinou ze špinavé přístavní vody.“

Tato technologie nejen že získává ze špinavé vody energii, ale je schopna ji i čistit. „Bakterie rozkládají organické látky a během tohoto procesu se uvolňují elektrony,“ popsala designérka.

Čím lépe se o rostlinu staráte, tím víc energie vám dá

Vědci se už dlouhou dobu snaží využít energii, která se uvolňuje při fotosyntéze. „Nakonec jsou to ale bakterie v půdě, které produkují energii.“

„Výhodou celého procesu je, že tuto energii je možné využít, ale rostlina tím nijak netrpí. Její ekosystém sice využíváte, ale nijak nenarušujete. Vůči životnímu prostředí je to velmi šetrné.“

Rostliny během fotosyntézy produkují organické látky, velkou část z nich ale vůbec nevyužijí. Tyto látky se pak přes kořeny dostávají do půdy, kde dochází k jejich rozkladu, při kterém se uvolňují elektrony.
Ermi van Oers

Důležitá je také interakce mezi uživatelem a rostlinou. „Pokud se o rostlinu nebudete dobře starat, tak zvadne a naopak, čím lépe se budete starat, tím víc organických látek bude produkovat a tím víc elektrické energie vám poskytne.“

„To je na této technologii velmi poetické: vzniká tu jakési partnerství mezi člověkem a přírodou.“

Záhonek jako baterie

Nizozemská společnost Plant-e už nabízí finální produkty. „Tato technologie je ještě v začátcích. Umíme získat jen docela malé množství elektřiny, proto i možnosti využití jsou zatím omezené.“

„Snažím se spolupracovat s vědci, aby výzkum šel dopředu co nejrychleji. Chceme také na tuto technologii upozornit veřejnost, a tím urychlit její vývoj.“

„Dnes už jsou v prodeji speciální záhonky o ploše 1 metru čtverečního, kam se vejde už docela hodně rostlin, takže ve výsledku získáte větší množství elektrické energie než z jedné rostliny. V každém záhonku se nacházejí malá světýlka. Pokud bychom tyto záhonky instalovali třeba v parcích, byly by schopné zajistit jejich osvětlení.“

Budou nám jako pouliční osvětlení sloužit stromy?

Největšími překážkami na cestě k plnému využití této technologie je propojení technologie, přírody a elektroniky. „To vůbec není jednoduché, protože nad přírodními procesy nemáme kontrolu, zatímco elektroniku a technologii máme plně ve svých rukou.“

„To je teď největší výzva: aby elektronika fungovala v souladu s přírodou a pokud možno pořád. To vůbec není snadný úkol.“

Musíme získávat energii z co nejvíce zdrojů. Technologie mikrobiálních palivových článků zatím není tak efektivní jako třeba solární panely. Ale před 30 lety málokdo věřil, že i ty mají potenciál. V budoucnu by mikrobiální palivové články mohly doplnit ostatní obnovitelné zdroje energie.
Ermi van Oers

Aktuálním produktem start-upu je nyní designová lampa Living Light poháněná jedinou rostlinou. „Doufáme, že do roku 2018 uvedeme na nizozemský trh prvních 50 kusů. To je jen začátek, můj dlouhodobý cíl je dospět do stavu, kdy budeme běžně čerpat energii z rostlin.“

„Věřím, že jednou budou pouliční osvětlení zajišťovat stromy. To je moje dlouhodobá představa, která mě pohání dopředu,“ svěřil se Ermi van Oers.

autoři: Filip Rambousek , Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související